Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Jõuluküla

L 16.12.2017 11:00 - P 17.12.2017 16:00
Rocca al Mare Vabaõhumuuseum, Tallinn
6.00 - 16.00
JÕULUKÜLA
16. - 17. detsember 2017

JÕULUAEG - TOOMAPÄEVAST KOLMEKUNINGAPÄEVANI
„Kas on luba jõulul sisse tulla?“ küsis ukse taga õlgi süles hoidev sulane. „Jah, on!“ vastas pererahvas, mille peale sulane õled tuppa tõi. Nii algasidki jõulupühad...
Tänapäeval jõuludest rääkides mõtleme me tihti just jõululaupäeva ja esimest jõulupüha. Vanarahvakalendri järgi aga kestavad jõulupühad üle kahe nädala alates toomapäevast 21. detsembril kuni kolmekuningapäevani 6. jaanuaril. Tutvustamaks jõuluaja erinevaid tähtpäevi ja nendega seonduvat kombestikku, on vabaõhumuuseumi külarahvas avanud oma talude ja majapidamiste uksed, et jagada vanu pühadetraditsioone kõigi külastajatega!

TEGEVUSED TALUDES 16. JA 17. DETSEMBRIL

LAU POOD
3. ADVENT
On 1938. aasta 3. advent, pühadeootuse aeg. Süüdatud on kolmas advendiküünal ning jõuludeks valmistumine on juba alanud. Lau poepreilid on pühadeks sortimenti suurendanud, et iga ostja leiaks soovitud kingituse. Pakkumisel on erinevad maiustused, portselannõud, kleidiriie ja palju muud põnevat. Avatud on ka postkontor, et soojad jõulu- ja uusaastasoovid õigeks ajaks pere ja sõpradeni jõuaksid. Elutoas on kokku tulnud kohalik naisselts, et pühadeks orbudekodule jõulukaunistusi valmistada.

KÖSTRIASEME TALU
TOOMAPÄEV
Rahvakalendris tähistab just toomapäev* jõuluaja algust. Siis alustati suuremate ettevalmistustöödega pühadeks. Köstriaseme talu pererahvas on lõpetamas suurpuhastust ning asunud jõuluroogasid valmistama. Vanaperenaine topib tanguvorste ja köstriproua meisterdab jõulukroone ja õlest kaunistusi. Köstrihärra juurde on aga saabunud noorpaar, kes tahaks enne jõule leerikooliga lõpule saada, et veel selle aasta sees abieluranda sõuda.
* Toomapäev on 21. detsembril

PULGA TALU
JÕULULAUPÄEV
Pulga talus on õled jõululaupäeva* hommikul tuppa toodud ja kroonid lakke riputatud. Aknad on kurja silma eest kinni kaetud ning Piibel lauale asetatud. Laud on jõuludele kohaselt toidu all lookas ning õueserval köeb saun. Sel pimedal õhtul on Kontonite pere valmis aasta tähtsamaid pühi pidama.
*Jõululaupäev on 24. detsembril

HÄRJAPEA TALU
ESIMENE JÕULUPÜHA*
1925. aasta lõpuks möödub juba pea aasta sellest, kui vanim poeg August oma isalt talu päris. Need on tema esimesed jõulud Härjapea peremehena! Küll aga pole August veel jõudnud tagasi Peterburist, kuhu ta kaks nädalat tagasi talukaupa müüma läks. Pererahvas ootab murelikult, olles katnud jõululaua ja süüdanud küünlad kuusel. Köögis valmivad piparkoogid ning moodsad piduroad. Tagatoas juhendab peretütar pisemaid, kuidas valmistada lauakaunistusi. Meelde tuletatakse vanu jõululaule. Keegi aga ei tea, et Augustil on üllatus varuks - õuel ootab õiget hetke jõulumees!
*Esimene jõulupüha on 25. detsembril

KUIE KOOL
NÄÄRID*
Juba kooliaasta alguses otsustasid Kuie kooli õpetajad korraldada koos lastega lõbusa näärikarnevali, et võtta vastu 1976. aasta. Selleks, et sulanduda rebaste, jäneste ja muude heade loomade sekka, kutsub pioneerijuht kõiki üles endale maski meisterdama. Muusikaõpetaja on valmistanud ette lõbusa laulude ja mängudega eeskava ning tulemata ei jää ka näärivana!
*Näärid on 31. detsembril

SEPA TALU
KOLMEKUNINGAPÄEV
Käes on kolmekuningapäev*. Nüüd, kui jõuluaeg on lõppemas, tuleb jõulukuusk välja viia ja jõuluehted ära panna. Kombe kohaselt ei sobi enam head uut aastat soovida. Setumaalt pärit perenaine ja sepa vanatüdrukust õde jätavad pühadeajaga hüvasti, süües veel viimaseid jõulutoite ning kõneldes lõppeva jõuluaja tähistamisest, nähtud jõulusokkudest ja näärikurgedest. Sepp ise aga toimetab sepikojas, et valada õnne ja ennustada uut aastat.
*Kolmekuningapäev on 6. jaanuaril

SETU TALUS JA PEIPSIVENE MAJAPIDAMISES tähistatakse jõulupühi vana kalendri järgi 6. ja 7. jaanuaril. Sellegipoolest on mõlema maja uksed avatud ja pererahvas ootab külalisi. Tule ja vaata, mida tehakse setude ja peipsivene vanausuliste juures ajal, mil eestlased jõule peavad!

SUTLEPA KABEL
Vabaõhumuuseumi küla väikesest pühakojast on kosta jõululaule. Laupäeval kell 13.00 saab Eesti Vabaõhumuuseumis esmakordselt osa luutsinapäeva kommetest Noarootsi Gümnaasiumi koori etteastes!
Laupäeval, 16. detsembril
Kell 12.00 Pelgulinna Gümnaasiumi segakoor
Kell 13.00 Noarootsi Gümnaasiumi koor tutvustab luutsinapäeva
Kell 14.00 Eesti Kunstiakadeemia Kammerkoor
Kell 15.00 Tallinna Prantsuse Lütseumi poistekoor
Pühapäeval, 17. detsembril
Kell 12.00 Tallinna Nõmme Folgiring
Kell 13.30 Tallinna Saarlaste Segakoor
Kell 15.00 Jõulupalvus
* Luutsinapäev on 13. detsembril

SASSI-JAANI
Mis oleks üks jõuluküla ilma jõululaadata? Kaunist käsitööd ja väikesi kingitusi lähedastele saab soetada Sassi-Jaani rehetoas. Suveköögis pakub sooja teed Eesti Vabaõhumuuseumi Sõprade Selts.

KOLU KÕRTS
Soe ja hubane Kolu kõrts pakub maitsvaid jõuluroogasid! Lisaks jõulupidude korraldamisele pakub Kolu kõrts ka jõulupakke nii suurtele kui väikestele.
Näita rohkemNäita vähem
Sündmus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Jõuluküla L 16.12.2017 11:00 Rocca al Mare Vabaõhumuuseum, Tallinn 6.00 - 16.00
Hinnainfo

Internetipoest ostes lisandub kuvatud pileti maksumusele internetipoe teenustasu 0.50 € pileti kohta

Pilet kehtib ühel vabalt valitud päeval
16.-17.12.2017 11:00-16:00

tavahind 8 EUR
õpilane/ tudeng/ pensionär 6 EUR
perepilet 16 EUR (2 täiskasvanut + lapsed vanuses 9-19a.)
erivajadustega kliendi saatja 6 EUR

Erivajadustega klient saab sisse tasuta
Lapsed vanuses kuni 8 aastat (k.a.) saavad sisse tasuta

Üritus kestab 5 tundi
Pildistamine/ filmimine on lubatud
Ligipääs ratastooliga olemas

Toimumiskoht
Vabaõhumuuseumi tee 12 Tallinn Põhja-Eesti Eesti
Sündmuse korraldaja
Eesti Vabaõhumuuseum
Vabaõhumuuseumi tee 12 Tallinn 13521 Harju
6549100
info@evm.ee