Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

NO99 pälvis Euroopa teatrimaailma kõrgeima tunnustuse

Teater NO99 pälvis Euroopa teatrimaailma kõrgeima tunnustuse: preemia European Theatre Prize New Realities. Auhinda on nimetatud teatrimaailma Oscariks, selle varasemate laureaatide seas on Romeo Castellucci, Kristian Smeds, Anton Vassiljev, Thomas Ostermeier, Alain Platel, Alvis Hermanis, Christoph Marthaler, Krzystoff Warlikowski jpt. Teater NO99 loomingulise juhi Ene-Liis Semperi sõnul on preemia suureks tunnustuseks ühele kollektiivile, mis on silma paistnud mitte ainult ühe õnnestunud lavastusega, vaid aastaid kestnud pühendumise ja riskijulgusega. "Oleme alati mõtestanud ennast kui Eesti teatrit Euroopas ja Euroopa teatrit Eestis," ütleb Semper ning lisab, et kaudsemalt on preemia tunnustuseks ka Eesti riigile ning maksumaksjatele, kes on säärast teatrit pea 15 aastat hoidnud ja üleval pidanud.

Rasmus Puuri uue ooperi ''Pilvede värvid'' esietendus juba 22. septembril!

Reedel, 22. septembril jõuab esmakordselt vaatajate ette Jaan Kruusvalli kultusnäidendil „Pilvede värvid“ põhinev ooper, mis käsitleb eestlaste põgenemist kodumaalt Teise maailmasõja sündmuste keerises. Aeg ei ole Eestist lahkumise puhul aga määrav – mindi sõjaajal, põgeneti Nõukogude tegelikkuse eest ning massiliselt siirdutakse välismaale ka nüüd, vabaduse päevil. Kelle jaoks vaba Eesti siis ikkagi taastati?

Esietendub Ann Mirjam Vaikla ja Lærke Grøntvedi uuslavastus ''Uncanny You''

26. septembril esietendub Kanuti Gildi SAALis etenduskunstnike Ann Mirjam Vaikla ja Lærke Grøntvedi teatrilavastus “Uncanny You”. Teose keskmeks on uncanny-lik õhustik ja olukorrad, mis on inspireeritud inimkonna enesehävituslikust käitumisest. Kuid veelgi kõhedust tekitavam kui sõda ise, on autorite arvates meedia roll ning selle mõjujõud meid ümbritseva tegelikkuse loomisel. “Uncanny You” on eklektiline sulam erinevatest kunstivormidest nagu teater, performance, tants, heli- ja videokunst.

Eesti Rahvusballeti uut esisolisti Kealan McLaughlinit saab näha juba sel neljapäeval ''Oneginis''

21. septembril on taas laval publiku suur lemmik - Cranko ballett „Onegin“, mille nimirollis on esmakordselt Eesti Rahvusballeti uus esisolist Kealan McLaughlin. Tatjana rollis on Alena Shkatula.

NUKU teatri lavastus ''Bon Voyage ja teised valed'' esietendub Prantsusmaal

Laupäeval, 23. septembril, esietendub Maailma Nukuteatrite Festivalil Charleville-Mézières’s linnas NUKU teatri lavastus „Bon Voyage ja teised valed“. Tegemist on teatri esimese välismaal esietenduva lavastusega.

Esietendus!

homme õhtul. alustame koos no99 uut hooaega. koos. sest ainult siis. kui tunneme end elavat teistega koos. kaob külmus. hei. meil on koduväljakueelis. meil. sinul ja meil. näeme.

Ugala toob lavale tehnoloogiasse uppuva põlvkonna loo

Ugala teatri suurel laval esietendub laupäeval, 16. septembril Eesti esimene kontorimuusikal „Nagu Soomes, aga veel parem“. Tehnoloogiavidinaid täis kontoris püüab väike start-up firma leiutada uut äppi, mis toimiks kui „elu GPS“ – kalkuleeriks läbi kõik ohud ja annaks kasutajale nõu, kuidas elada ning milliseid otsuseid vastu võtta. Äraspidiselt üles ehitatud kontorimuusikal põimib omavahel argisituatsioone, erilisi helimaastikke ja eesti luuletaja fs-i loomingut.

Apollo Kino toob lavale Uuspõllu ja Oja komöödiaetenduse ''TRAMP ja PUUTIN''

Komöödia “Tramp ja Puutin” maailma esiettekanne toimub 31. oktoobril Solarise Apollo Kino lavalaudadel. Nimiosades astuvad üles Jan Uuspõld (Puutin) ja Peeter Oja (Tramp).

Teet Kasest saab Balletto di Milano koreograaf

Septembrist 2017 alustab Teet Kask tööd koreograafina (resident choreographer) Itaalias Balletto di Milano’s, kunstide mekas Milaano linnas. See on esmakordne, kui sellise positsiooni pälvib Eesti koreograaf.

Tartu Uus Teater kuulutas välja ühisrahastuskampaania teatrikeskuse loomiseks

Tartu Uus Teater avas eile keset Magasini tänavat toimunud pika laua peoga oma 10. hooaja ja kuulutas välja ühisrahastuse kampaania, mille toel on eesmärgiks osta välja Lai 37 teatrihoone, milles nad hetkel rentnikuna tegutsevad. Lisaks teatrihoone välja ostmisele on plaanis luua selle maja ümber etenduskunstide keskus ehk teatrikeskus.

Ugala esimene täispikk hooaeg renoveeritud teatrimajas tuleb rahvusvaheline

Ugala teater on tagasi oma koduseinte vahel ning pärast kaheaastast pausi tervitab teatrirahvas publikut 98. hooaja avamisel taas punasest tellisest teatrimajas. Esimene täispikk hooaeg täielikult renoveeritud teatrimajas kujuneb Ugalale rahvusvaheliseks ning seda kohe esimesest päevast alates. 16. septembril esietendub ühe päeva jooksul kaks lavastust: Sasha Pepeljajevi tantsulis-visuaalne lavastus „Primavera Paunveres“ ning noorte läti teatraalide kontorimuusikal „Nagu Soomes, aga veel parem“.

Transsooliste inimeste teatrilavastus kogub Hooandjas toetusi

Septembri lõpus tuleb Eestisse kuulsa soome kunstniku ja lavastaja Teemu Mäki lavastus “Muutujad” (Transformations), mis kogub Hooandjas toetust. Dokumentaallavastus “Muutujad” käsitleb soolist enesemääratlust – mis on üldse sugu ja kes võib seda defineerida? Laval on viis transsoolist inimest, kes jutustavad oma lugusid sellest, kuidas nad oma soolist identiteeti on mõtestanud ning milliseid raskusi on nende elus sellega seoses ette tulnud. Peamiselt räägivad nad selliseid lugusid, anekdoote ja fakte, mis puudutavad nende endi elusid.

Ülevaade SAAL Biennaal lavastustest

15. – 27. augustini toimub Tallinna erinevates etenduspaikades rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal. Kokku mängitakse 14 performance-lavastust ning kokku antakse üle 34 etenduse. Anname väikese ülevaate Biennaalil toimuvast, mida soovitame kindlasti vaatama minna.

Muusikali “Mamma Mia!” uus hooaeg nüüd müügil!

Alates tänasest on müügil muusikali “Mamma Mia!” uue hooaja etenduste piletid. Etendused toimuvad Tartus alates 30. septembrist, külalisetendused Tallinnas Nordea Kontserdimajas – 11. ja 12. novembril, 6. ja 7. jaanuaril, 7. ja 8. aprillil.

Vanemuine toob lavale Victor Hugo romaanil põhineva muusikali “Hüljatud”

Alain Boublil’i ja Claude-Michel Schönbergi muusikal HÜLJATUD esietendub 25. novembril Vanemuise teatris ja 8. detsembril 2017 Nordea Kontserdimajas.

Nargenfestivali 2013 avavad Ain Anger ja ERSO


Kuu aja pärast saab avalöögi tänavuse suve kõige pikem festival: neli kuud kestval Nargenfestivalil näeb ja kuuleb publik Eesti ja muu ilma loomingut tippsolistide ja -kollektiivide ettekandes.
 

Peetakse eestirootsi laulupidu ja Naissaarel avatakse kultuurikeskus Hellerella aed päris uue ja oma, Naissaare muinasjutuga. Juba mitmendat aastat sünnib Nargenfestivalil ka uus ooper, tänavu on selleks leiutajast Bernhard Schmidtist kõnelev ooper "Valgustatud pimedusejünger".
 
“Ja nagu kõlas üleskutse meie esimesel Nargenfestivalil, kutsume ka nüüd: tänavad on auklikud, sõitke mööda merd!” kutsus Nargenfestivali algataja, Tõnu Kaljuste huvilisi muusikasuvest osa saama.
 
Juuni
Nargenfestival jaotub neljale suvisele kuule. “Alustame koos ERSOga 7. juunil Estonia kontserdisaalis suure sümfooniakontserdiga, kus solistiks on ooperimaailma üks tippe, Eesti bass Ain Anger ja kõlab Tõnu Kõrvitsa looming,” avaldas Nargenfestivali algataja, dirigent Tõnu Kaljuste.
Traditsioonilised Kreegi päevad Haapsalus käsitlevad seekord eestirootsi kultuuri. “Esitame Kreegi eestirootsi loomingut, Sofia Joonsi eestvedamisel taaselustame 80 aastat tagasi Kreegi organiseeritud eestirootsi laulupeo ning Haapsalus saab kuulda rootsi tuntuimat pärimuslauljat Lena Willemarki, kes muu hulgas esitab ka Tõnu Kõrvitsa uue teose „Laulud Lenale“, kõneles Kaljuste. “
Eestirootsi kultuuriruumi suursündmust korraldab Rootsi vähemusrahvuse kultuurinõukogu koostöös Rannarootsimuuseumi ja Nargenfestivaliga.
 
Juuli
Suvesüda toob publiku aga Nargenfestivali südamesse – Naissaarele.“Naissaare Lõunakülas alustasin ehitamistega kümme aastat tagasi. Majale, kuurile, Omari küünile ja artistide majadele lisaks valmis sellel kevadel publiku aed Hellerella, kus on seinad näitusteks, aasake sklptuuridele ja suur terrass publikule. Nüüd on kultuurikeskus valmis,” nentis Kaljuste.
Kontsertidele lisaks saab kultuurisaarel vaadata ka unikaalseid näitusi. “Näha saab Raivo Heina fotosid, mis on tehtud Bernhard Schmidti teleskoobiga. Marko Matvere kontserdi päeval saab kaeda tema joonistusi maailmareisist ning Rannarahva muuseumi etenduse päeval ekspositsiooni Naissaare naistest,” kergitas Kaljuste saare kultuurikeskuse plaanidelt katet. Festivali koostööpartneriks Naissaarel on Viimsi Rannarahva muuseum.
Koos Eesti Looduskaitse Seltsi ja Looduse Omnibussiga on plaanis Hellerellas üles riputada „Looduse aasta foto 2013“ parimad tööd ja sel moel hundiaastat tähistada.
“Sergei Prokofjevi muusikale saab loodud uus muinasjutt – "Naissaare Petka ja hunt" –, mille paneb kirja ja esitab Vladislav Koržets. Kas hunt väikese või suure tähega, selgub juulis, aga päev enne muinasjuttu esineb Koržets koos Riho Sibulaga,” rääkis Kaljuste. Nädalalõpud lõpetatakse Nargenil Marko Matvere virtuaalse ühemehe-show’ga reisist ümber maailma.
 
August
August on pühendatud Naissaare kuulsaimale nimele – leiutajale ja teadlasele Bernhard Schmidtile. “Olen tähele pannud, et aeg-ajalt vaidlevad mõned inimesed selle üle, kes on kuulsaim eestlane. Soovin neisse aruteludesse tuua veel ühe nime: Bernhard Schmidt! See on mees, kes leiutas nn koomavaba teleskoobi, tehes võimalikuks suurte peegelteleskoopide tekke,” tutvustas Kaljuste Naissaarega seotud kuulsat nime.
“Nargenfestival tutvustab teda uue ooperi "Valgustatud pimedusejünger" kaudu, mille helilooja on Hollandis töötav inglane Dominy Clements ning solistid Hollandis õppivad Maria Valdmaa ja Endrik Üksvärav, orkestriks hollandi flöödioktett BlowUp! ja lavastajaks itaallane Giuseppe Frigeni,” tutvustas Kaljuste. Naissaarel sündinud mehe lugu tuleb ettekandele mereäärses Noblessneri valukojas, mis on otse kena sadama kõrval.
 
September
Festivalisuvi saab lõppakordi Arvo Pärdi muusikaga Tallinna erinevates kirikutes.“Aastakümnete jooksul üks olulisemaid Pärdi muusika ettekandjaid kogu maailmas, Hilliard Ensemble, on teatanud, et hooaeg 2013/2014 jääb nende jaoks viimaseks, aga nad alustavad seda Tallinnas koos eesti muusikutega,” rääkis Kaljuste. Nargenfestival lõpeb Arvo Pärdi sünnipäeval, 11. septembril.
 
Festivali purjed heiskab juba kaheksandat hooaega Aasta kultuurisõber 2011 – Nordea pank! 
Nargenfestivali üritused on EV95 programmis.