Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Ivo Uukkivi hakkab uuesti punkariks

Näitleja Ivo Uukkivi, kes lisaks oma teatri- ja filmirollidele on tuntud ka kui punkbändi Velikije Luki solist, hakkab uuesti punkariks. Vaba Lava kuraatoriprogrammis esietendub 4. novembril Andri Luubi lavastus (Teisitimõtleja), mille peaosas mängib Ivo Uukkivi vana punkarit ja bändimeest. Kurblooline komöödia (Teisitimõtleja) räägib inimesest, keda ajab uus nn tõejärgne maailm tõelisse segadusse.

Esietendub Maria Metsalu soololavastus ''Mademoiselle x''

Maria Metsalu uuslavastus opereerib pool-fiktsioonalse tegelase, Mademoiselle x-i reaalsuses. Mademoiselle x on naine, kes, olles elus, on veendunud, et ta on surnud. Ta usub, et tal ei ole aju, närve, kere ega organeid, olles vaid lagunev keha. Oma surmast hoolimata usub ta igavikulisusesse ja surematusesse. Selles reaalsuses on kõik võimalik ja lubatud, kõik on osa temast ja pärineb temast, vormides kompleksse kuid lihtsakoelise süsteemi. Komplekssed süsteemid on ebakindlad. Võimatu on ennustada nende toimet hoolimata sellest, kas me saame aru süsteemi erinevatest osadest.

Eesti Rahvusballett toob vaatajate ette balleti ''Tramm nimega Iha''

4. novembril jõuab esmakordselt Eesti publikuni Tennessee Williamsi Pulitzeri auhinnaga pärjatud näidendi „Tramm nimega Iha“ põhinev džässisugemetega balletiversioon, mille tantsis 2012. aastal Šoti Balletis kuulsaks Eesti baleriin Eve Mutso. Peale Šoti balletti on Rahvusooper Estonia esimene, kes toob „Tramm nimega Iha“ Eesti publikuni.

Kreenholmi saarel esietenduv suurlavastus “Kremli ööbikud” räägib Jaak Joala vastuolulisest saatusest

Augustis 2018 esietendub Narvas Kreenholmi manufaktuuri hoovil Tartu Uue Teatri suvelavastus “Kremli ööbikud”. Lavastus räägib NSV Liidu mürisevast muusikatööstusest ning selle särava tähe Jaak Joala vastuolulisest saatusest.

Endla annab lavastusega ''Mehed, meri, maa ja naised'' novembris ühe lisaetenduse

6. novembril annab Endla teater estraadietendusega „Mehed, meri, maa ja naised“ Pärnu Kontserdimajas ühe lisaetenduse. Aasta lõpus toob Endla teater lavastuse ka suure saali lavale.

Rahvusooper esitab oktoobris ''Rinaldot'' Peterburi Maria teatris

Rahvusooper Estonia esines esmakordselt Peterburi Maria teatris 1974. aastal. Nüüd, 43 aastat hiljem 24. oktoobril etendab rahvusooper samas teatris Händeli ooperit „Rinaldo“. Dirigent Andres Mustonen: „„Rinaldo“ on ooper, mis sisaldab kõike inimlikku – armastust, petmist, kavalust, vihkamist. Ooperi tegevustik on väga paeluv ning tegelaskujud värvikad. See on ka üheks põhjuseks, miks „Rinaldo“ oli omal ajal hittooper ja on seda siiani." Veel enne ärasõitu on Estonia publikul võimalus tulla vaatama "Rinaldot" 6. oktoobril. Osades on Monika-Evelin Liiv, Mati Turi, Helen Lokuta, Rauno Elp, Helen Lepalaan, Juuli Lill jt. Dirigeerib Andres Mustonen.

Avatakse värskelt renoveeritud Vanemuise suur maja

1967. aasta 9. detsembril avati Vanemuise suur maja, mis asendas 1906. aastal avatud ja 1944. aastal sõjas hävinenud hoonet. Tänavu tähistab teatrimaja esimest juubelit ning avab peale kaks suve kestnud renoveerimist taas uksed 30. septembril 2017.

Teoteatril valmib jõulukuuks uus ja põnev kogupere lavastus

Detsembris kutsub Teoteater kõiki lapsi ja lapsemeelseid osa saama uuest jõululavastusest „Kivi kotti!“

NUKU teatris jõuab lavale ''Pollyanna''

1. oktoobril esietendub NUKU teatris helge ja südamlik lastelavastus „Pollyanna”. Armastatud ameerika kirjaniku Eleanor H. Porteri samanimelise romaani dramatiseering jõuab Eestis lavale esimest korda. Lavastuse dramaturgia ja laulusõnad kirjutanud Priit Põldma ütleb, et „Pollyanna” on kummaline lugu. „Kogu aeg on kõik nii hästi. Vahepeal on kõik korraks jube halvasti. Ja siis on kõik jälle väga hästi. Loodan väga, et Pollyanna ei mõju oma rõõmumänguga kui kuskilt eneseabiõpikust või muinasjutumaailmast väljakaranu, kes ühe sõrmenipsuga kõik heaks teeb. Tahaks, et tema sõnum suudaks kõnetada reaalsust. Sest Pollyanna ei muuda midagi heaks. Ta ei kaota halba ära. Ta suunab tähelepanu, õpetab märkama.”

Vanemuise teatri ja STLi koostööprojekti EV100 teatrisarjas „Sajandi lugu“ ühendab veebiplatvorm Rändomoonium

Vanemuise teatri ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojektile “Rännakud” EV100 teatrisarjas “Sajandi lugu” on avatud veebiplatvorm Rändomoonium, mis seob lavastusi ühises teekonnas keele ja kodumaa mõtteruumis.

NUKU teatri lavastus ''Bon Voyage ja teised valed'' esietendub Prantsusmaal

Laupäeval, 23. septembril, esietendub Maailma Nukuteatrite Festivalil Charleville-Mézières’s linnas NUKU teatri lavastus „Bon Voyage ja teised valed“. Tegemist on teatri esimese välismaal esietenduva lavastusega.

Apollo Kino toob lavale Uuspõllu ja Oja komöödiaetenduse ''TRAMP ja PUUTIN''

Komöödia “Tramp ja Puutin” maailma esiettekanne toimub 31. oktoobril Solarise Apollo Kino lavalaudadel. Nimiosades astuvad üles Jan Uuspõld (Puutin) ja Peeter Oja (Tramp).

Tartu Uus Teater kuulutas välja ühisrahastuskampaania teatrikeskuse loomiseks

Tartu Uus Teater avas eile keset Magasini tänavat toimunud pika laua peoga oma 10. hooaja ja kuulutas välja ühisrahastuse kampaania, mille toel on eesmärgiks osta välja Lai 37 teatrihoone, milles nad hetkel rentnikuna tegutsevad. Lisaks teatrihoone välja ostmisele on plaanis luua selle maja ümber etenduskunstide keskus ehk teatrikeskus.

Ülevaade SAAL Biennaal lavastustest

15. – 27. augustini toimub Tallinna erinevates etenduspaikades rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal. Kokku mängitakse 14 performance-lavastust ning kokku antakse üle 34 etenduse. Anname väikese ülevaate Biennaalil toimuvast, mida soovitame kindlasti vaatama minna.

Muusikali “Mamma Mia!” uus hooaeg nüüd müügil!

Alates tänasest on müügil muusikali “Mamma Mia!” uue hooaja etenduste piletid. Etendused toimuvad Tartus alates 30. septembrist, külalisetendused Tallinnas Nordea Kontserdimajas – 11. ja 12. novembril, 6. ja 7. jaanuaril, 7. ja 8. aprillil.

Vanemuine toob lavale Victor Hugo romaanil põhineva muusikali “Hüljatud”

Alain Boublil’i ja Claude-Michel Schönbergi muusikal HÜLJATUD esietendub 25. novembril Vanemuise teatris ja 8. detsembril 2017 Nordea Kontserdimajas.

''Sirgu Eesti'' esietendus 5. oktoobril Rahvusraamatukogus

5. oktoobril kell 19 esietendub Rahvusraamatukogus EV100 teatrisarja "Sajandi lugu" kuuluv lavastus “Sirgu Eesti”. Tegemist on Eesti Rahvusraamatukogu, Labürintteatriühendus G9 ja VAT Teatri ühise kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks ja etendust on võimalik näha ainult 10 korda oktoobrikuu jooksul.

Kolmeosaline lavastus „Sirgu Eesti” on sulam VAT Teatri, labürintteatrirühmitus G9 ja Rahvusraamatukogu hoone esteetikatest. Vürtsi lisab veel meile loosirattast sattunud kümnend 1930–1940, mis pakatab poliitilistest intriigidest, suurtest isikutest ja tervet rahvust raputanud sündmustest.
Lavastaja Aare Toikka hakkas kohe projekti alguses mõtlema Artur Sirgule, keda tänapäeval mäletatakse üsna vähe ja ühekülgselt. Ometi oli tegemist riigimehega, kes mõjutas tugevalt oma kodumaa arengut. Ja oleks võinud mõjutada veel palju jõulisemalt, kui ta poleks müstilistel asjaoludel juba enne 37-aastaseks saamist hukkunud. Niisiis oli selge, et meie projektis tuleb juttu Eesti rahva mälust ja sellest, kuidas, miks oma minevikku mäletada.

Kuna aga VAT Teatri kodu asub Rahvusraamatukogus, mis on Eesti üks tähenduslikumaid mäluasutusi nii institutsiooni kui hoonena, siis hakkasime otsima võimalust, kuidas tervet ehitist lavastusse kaasata. Tekkis kontakt labürintteatriühendus G9-ga, mis on spetsialiseerunud just kohaspetsiiliste teoste ja rännaklavastuste loomisele.

G9-ga koos ideed arendades tekkis mitmeid alternatiivseid ajalugusid. Mis oleks saanud siis, kui Sirk oleks jäänud ellu? Mis oleks saanud siis, kui eestlased oleksid Pätsu kukutanud? Või siis, kui Eesti oleks astunud vastu Nõukogude Liidule? Mõistsime, et meie lugu hakkab mingil määral liiklema ka paralleelreaalsustes ja et lavastusel on mitu osa.

Täna on selge, et osi on kolm: rännak, näitus, etendus.

Rännak juhatab inimesed läbi monumentaalse Rahvusraamatukogu hoone. Ühel ajal läbitakse justkui kaks teekonda: esimene on jalutuskäik läbi Eesti ajaloo 1930ndatest kuni tänase päevani; teine teekond avab linnarahvale aga Rahvusraamatukogu peidetumad sopid, platvormid ja käigud. Kaks inimgruppi läbivad ringe tehes hoone ja ronivad lõpuks katusele välja, et seal õhtust Tallinnat tervitada ja siis jälle tagasi „maa peale” laskuda. G9 põhimõte on mitte pakkuda valmis lahendusi ja ühetimõistetavaid sõnumeid, vaid luua keskkond, kus on, mida jälgida ja vaadelda. Nii on teekond ühtaegu justkui avastamismäng ja samas paras sportlik treening, sest rännaku jooksul ronitakse üles õige paljudest treppidest.
Rännak lõpeb raamatukogu fuajees, kus inimesed saavad külastada näitust. Tegemist on riigiisa ja teatrifanaatik Ernst Meele näitusega „Oleks võinud minna ka teisti”, milles Meel tutvustab tema jaoks olulise kujunemisaja, 1930ndate, tähtsamaid isiklikke eeskujusid ja objekte. Kui keegi tunneb segadust, et Ernst Meele nimi talle otsekohe midagi ei ütle, siis ei pea ta oma mälu pärast muret tundma. Ernst on eestlane, kes küll elas, hingas ja toimetas – lihtsalt mitte siinses reaalsuses.

Lavastuse kolmas osa on etendus, mis toimub Rahvusraamatukogu Suures saalis. Aare Toikka lavastatud lugu avab Artur Sirgu, skandaalsete vabadussõjalaste ja mitmete tollaste suurkujude tegutsemise telgitaguseid ja otsib vastust küsimusele: mis ikkagi juhtus Sirguga? Lugu aga ei lõpe 1940. aastaga, vaid näitab ka tänast Eestit – ühte sellist Eestit, mis oleks võinud olla. Aga ei ole. Ja näitab sedagi, kuidas Artur Sirgu 1930ndad ja Ernst Meele 2017. aasta teineteist pidevalt mõjutavad.

Kogu terviku lavastuse on loonud Aare Toikka koostöös G9 ja trupiga, laval on Katrin Saukas, Elina Reinold, Meelis Põdersoo, Tanel Saar, Margo Teder, Ago Soots, Labürintteatriühendus G9 ja Rahvusraamatukogu naiskoor (dirigent Anneli Surva).


Teatrisari „Sajandi lugu“ on Eesti Etendusasutuste Liidu ja osalevate teatrite kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Aasta jooksul toovad 22 teatrit läbi lavastuste publiku ette Eesti riigi sajandi pikkuse eluloo, sari lõpeb 2018. aasta septembris Tartus Draamafestivalil kõigi „Sajandi loo“ lavastuste etendusmaratoniga.

Sarjas osalevad NO99, Sõltumatu Tantsu Ühendus, Vanemuine, labürintteatriühendus G9, VAT Teater, Von Krahli Teater, Tartu Uus Teater, Endla teater, Kuressaare Linnateater, Rahvusooper Estonia, Kaunuti Gildi SAAL, R.A.A.A.M, Ugala teater, NUKU teater, Vaba Lava, Rakvere Teater, Fine 5, Vana Baskini Teater, Tallinna Linnateater, NargenFestival, Eesti Draamateater ja Vene Teater.