Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Jaanipäev ''Ärkamisajast ärkamisajani''

L 23.6.2018 19:00
Rocca al Mare Vabaõhumuuseum, Tallinn
7.50 - 28.50

JAANIPÄEV "ÄRKAMISAJAST ÄRKAMISAJANI"

23. juuni 2018

kell 19.00-00.00

 

Meie esivanemad pidasid jaanilaupäeva salapäraseks ja koguni maagiliseks ajaks, mil paisatakse segi maises maailmas valitsevad reeglid. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul avaneb erakordne võimalus sellel imede ööl ajas rännata. Ajahüppeid saab teha olulistesse murdepunktidesse meie rahvuse ja riigi kujunemisel. Nii võib sattuda rahvusliku ärkamise aega, Eesti saatuse kujunemise ajajärku ning 1988. aasta keerukate sündmuste keskele.

Süütame jaanituled, hoiame elus vanu kombeid, naudime head toitu ja muusikat. Esinevad: Ultima Thule, Seitsmes Meel, Jäääär, Kukerpillid, Suprjadki, Leigarid ja Pritsu Brass.

 

Rahvuslik ärkamine

19. sajandi teine pool

 19. sajandi teisel poolel on puhumas uued tuuled. Hoogu võtab erinevate rahvuslike seltside loomine, asutatakse trükiväljaandeid ja kultuurikantse. Estonia laulu- ja mängu selts, ajaleht Postimees ning teater Vanemuine on neist vaid üksikud näited. Rahvuslik ärkamisaeg oli esimeseks sammuks iseseisva Eesti poole.

 Külaväljak

Kohalik rahvas ja kaugemalt tulnud külalised on kogunenud külaväljakule jaanilaupäeva tähistama. Laulu- ja mänguselts Leigarid hoiab elus vanu kombeid, tantsides ümber jaanilõkke ning korraldades lõbusaid ühismänge. Rahva seas on kosta suminat: peole on saabunud Aleksandrikooli komitee, kes kogub annetusi esimese eestikeelse kooli avamiseks. Üldiseks jututeemaks on ka raudtee jõudmine Tartuni ning seal äsja toimunud teine üldlaulupidu. Kuid mida kõik need suured muutused talurahva jaoks tähendavad?

 Roosta talu

Aasta lühima ööga on seotud palju iidseid uskumusi ja kombeid. Roosta rehemajas ootavad küla posijad julgeid, et neile tulevast käekäiku ennustada.

 Jüri-Jaagu talu

Eestlastel ei möödu ükski jaanilaupäev saunata! Jüri-Jaagu saunaahi juba köeb, sulane valmistab kasevihtasid ning tüdruk õpetab huvilistele paelapunumist.

 Kolga talu

Lasteõuelt leiab mänge ja muud põnevat, mis teeb rõõmu nii väikestele kui suurtele.

 

Unistus Eesti riigist

1918. aasta suvi

1918. aasta juunis on Eesti okupeeritud. Vaid mõned kuud tagasi, 24. veebruaril, oli välja kuulutatud iseseisvus. Kuid juba päev hiljem marssisid Tallinnasse Saksa väed ning valitsemine läks Saksa sõjaväevõimude kätte. Nende sündmuste taustal jätkub Euroopa rinnetel ikka veel Esimene maailmasõda.

 

Nätsi tuuliku plats

Hoolimata Saksa okupatsioonist on üldine õhkkond Eestimaal 1918. aasta juunis suhteliselt rahulik. Õnneks pole Eesti territooriumil sõjategevust ning kõik ootavad pingsalt, mida tulevik toob. Vaatamata ebaselgele ajale on rahvas jaanilaupäeva õhtul kokku tulnud, kõlab Pritsu Brassi puhkpillimuusika ning üles astuvad kohalikud seltsitegelased, on mänge ja tantsu. Külapeole on tulnud ka mõned saksa sõdurid. Kuidas aga suhtuvad sellesse kohalikud pidulised?

 

Teine ärkamisaeg

1988, laulev revolutsioon

Gorbatšovi ajal muutus elu Nõukogude Liidus vabamaks – lõppes karm stagnatsiooniperiood ning algas perestroika. Eesti NSV seisis muudatuste tulipunktis. 1988. aastal jätkus fosforiidisõda ning toimusid suured rahvuslikud massiüritused ühislaulmisega. Sini-must-valgete lippude lehvides oli taaskord kätte jõudnud eestlaste aeg ning unistus iseseisvusest tärkas taas.

 

Kerase plats

Laulva revolutsiooni laval taaselustavad mälestusi 1980. aastate vabadusihast ansamblid Seitsmes Meel ja Ulthima Thule.

 

Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistamine

Kiigeplats

Tänasel päeval peame olema tänulikud, et saame suuremat muret tundmata jaaniõhtut nautida. Seda on igati sobiv tähistada iginoorte Kukerpillidega, kes tantsitavad rahvast südaööni, mängides lugusid 100 aasta tagustest aegadest tänapäevani.

23.45 Koidu ja Hämariku kohtumine

 

Saarte võrgukuurid

Kuigi kaasajal on võimalik teha meelepärasest vaatest foto vaid sekundiga, ei suuda me tihti hetke ilu enam tabada. Saarte võrgukuuride juures saab vaadata merele, maitsta veini ning lasta oma loovusel lennata – imekauni silmapilgu võib siin kinni püüda hoopis joonistades. Inspiratsiooni selleks annab ansambel Jäääär.

 

Setu ja peipsivene külavainu

Õigeusklikud setud, Peipsi järve äärsed vanausulised ja paljud teised Eestis elavad rahvad tähistavad aasta valgeimat ööd vana kalendri järgi 6. juulil. Ivan Kupala ja jaanipäeva kombestikku tutvustavad ansambel Suprjadki jpt.

 

Kolu kõrts

Kolu kõrtsis saab jalga puhata ja head eesti toitu mekkida.

 

Talud ja ülejäänud majapidamised

Lau poes, Kuie koolis ning Sepa, Härjapea, Köstriaseme, Pulga ja Sassi-Jaani taludes tervitavad külastajaid perenaised, kes tutvustavad jaanipäevaga seotud kombestikku ja traditsioone: kuidas valmistada maitsvaid jaanitoite, kuidas vikatiga niita jpm.

 

PS! Talud, Kuie kool ning Lau pood on avatud kell 19.00-23.00.

 

Tähtis informatsioon

 * Tasuta bussid Viru hotelli eest väljuvad kell 18.00, 19.00, 20.00 ja 21.00. Tagasi linna poole väljuvad muuseumist bussid kell 22.30, 23.30 ja 00.30. Nõudepeatus Kristiine Keskuse juures.

* Tasuta bussid Väike-Õismäelt toovad muuseumisse kell 18.00 ja 19.00. Tagasi Väike-Õismäele saab muuseumist kell 23.15 ja 00.15. Marsruut: Väike Õismäe-Kullerkupu-Nurmenuku-Karikakra-Sinilille-Meelespea-Rukkilille-Haabersti-Sõba-Tanuma-Rocca al Mare. Tagasiteel samad peatused vastupidisesjärjekorras.

* Autoga tulles tasuta parkimine muuseumi peavärava parklas ja tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).

* Ühistransport: bussid nr 21 ja 21B väljuvad Balti jaamast ja kesklinnast (nt Vabaduse väljakult) ning peatuvad muuseumi peavärava ees; bussid nr 22, 42 või 43 kesklinnast: sõita kuni Zoo peatuseni, sealt ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed. Tagasi linna viivad bussid nr 41 ja 41B muuseumi peavärava vastast. Sõiduajad: soiduplaan.tallinn.ee.

 * City Tour: sinise liini bussid peatuvad muuseumi peavärava ees. Sõiduajad: www.citytour.ee.

 

Sündmuse koduleht: http://evm.ee/

Näita rohkemNäita vähem
Sündmus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Jaanipäev ''Ärkamisajast ärkamisajani'' L 23.6.2018 19:00 Rocca al Mare Vabaõhumuuseum, Tallinn 7.50 - 28.50
Hinnainfo
Täispilet 14€
Õpilane, tudeng, pensionär 7€
Perepilet (2 täiskasvanut + lapsed 9-19aastat (k.a) 28€
Erivajadustega kliendi saatja 7€ (erivajadustega klient tasuta)

Lastele vanuses kuni 8a. (k.a) on sissepääs tasuta.

Ligipääs ratastooliga olemas.
Kestus 5h
Toimumiskoht
Vabaõhumuuseumi tee 12 Tallinn Põhja-Eesti Eesti
Sündmuse korraldaja
Eesti Vabaõhumuuseum
Vabaõhumuuseumi tee 12 Tallinn 13521 Harju
6549100
info@evm.ee