Giacomo Puccini ooper Õde Angelica (07.08.20 asendus)
Giacomo Puccini ooper ÕDE ANGELICA
Lavastaja Dmitri Bertman
Kunstnik Ene-Liis Semper
Dirigent Paul Mägi
Õde Angelica Alexia Voulgaridou
Vürstinna (Angelica tädi) Larissa Kostjuk
Giacomo Puccini on kinkinud ooperimaailmale sellised šedöövrid nagu „Boheem“, „Tosca“ ja „Madam Butterfly“, mis kõik kuuluvad ooperiteatrite põhirepertuaari. 1918. aastal, vaid mõned aastad enne oma surma ja viimaseks jäänud ooperit „Turandot“, kirjutas ta kolm lühiooperit: „Mantel“, „Õde Angelica“ ja „Gianni Schicchi“. Triptühhonisse kuuluvat „Õde Angelicat“ hindas helilooja neist kolmest muusikaliselt kõige kõrgemalt. See melanhoolse alatooniga ooper jutustab loo kõrgklassist pärit Angelicast, kelle suurimaks patuks on väljaspool abielu sündinud poeg. Ooperis on esikohal Angelica maised kannatused, inimeste julmus, aga ka lunastus. Tegevustik toimub 17. sajandi lõpul kloostris, sobides seega ideaalselt Pirita kloostri varemete vahele.
Lavastus valmib spetsiaalselt 2021. aasta Birgitta festivali jaoks. Tallinna Filharmooniaga on liitunud maailmakuulus lavastaja, kolmekordne Kuldse Maski laureaat, Moskva Helikoni ooperiteatri kunstiline juht Dmitri Bertman, kes 2021. aastast võtab Birgitta festivali kunstilise juhi koha üle dirigent Risto Joostilt. Bertman on töötanud erinevate ooperiteatrite juures kogu maailmas ja toonud lavale üle saja ooperi. Ka Birgitta festivaliga seob Bertmanit varasem koostöö: 2014. aastal lavastas ta siin Eri Klasi 75. juubelile pühendatud ooperigala ja korduvalt on ta festivalil osalenud koos Helikoni ooperiteatriga. Lisaks on ta mitmel korral lavastanud Rahvusooperis Estonia ja Vanemuises.
Ene-Liis Semper on üks põnevaima käekirjaga teatrikunstnikke Eestis, tema kavandada on aga (muusika)teatri kujundusi ja kostüüme terves Euroopas. Semperi ja Bertmani tandemi näol on tegemist põneva ja alati üllatusi pakkuva kooslusega. Nende varasemast koostööst on näiteks Rahvusooperis Estonia lavale tulnud Erkki-Sven Tüüri „Wallenberg“ ja Charles Gounod’ „Faust“.
Dirigent Paul Mägi on tunnustatud ooperidirigent, kelle repertuaari kuuluvad nii klassikalised kui ka nüüdisaegsed ooperid. Ta tegutses aastaid Rahvusooperi Estonia kunstilise juhina, aastatel 2011–2020 oli ta Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent. Paul Mägi on juhatanud orkestreid kõikjal Euroopas, samuti mitmel pool Venemaal ja Ameerika Ühendriikides.
Peaosades astuvad lavale rahvusvaheliselt tunnustatud ooperisolistid sopran Alexia Voulgaridou Kreekast ja metsosopran Larissa Kostjuk Venemaalt. Alexia Voulgaridou laulab soprani suurrolle Euroopa parimates ooperimajades, sh Londoni Kuninglikus Ooperiteatris, Berliini Riigiooperis, Milano La Scalas, samuti mitmel pool Ameerikas ja Austraalias, ning on oodatud külaline mainekatel muusikafestivalidel. Metsosopran Larissa Kostjuk kuulub Helikoni ooperiteatri juhtivate solistide hulka, külalissolistina teeb ta kaasa Mihhailovski teatri ja Moskva Suure Teatri lavastustes ning mitmetes ooperiteatrites Euroopas ja Ameerikas.
Ooper on ühes vaatuses.
Sündmus | Kuupäev / Kell | Toimumiskoht | Hind | |
---|---|---|---|---|
Giacomo Puccini ooper Õde Angelica (07.08.20 asendus) | R 6.8.2021 19:00 | Pirita kloostri varemed | 15.90 - 150.90 |