Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Sona Jobarteh (Gambia UK) / IDeeJazz 2018

L 10.11.2018 22:00
Eesti Rahva Muuseum, Tartu, Sillaala, A-uks
10. november / laupäev
22.00 – 23.30 / ERM, silla ala
Sona Jobarteh / Gambia – UK


“Sona Jobarteh on Aafrika esimene naisrahvalaulikust kora-virtuoos ning ühtlasi ka suurepärane laulja ja helilooja, kelle looming kujutab endast muljetavaldavat segu traditsioonilisest rahvamuusikast, bluusist ja afro-popist” – Robin Denselow, The Guardian

Sona Jobarteh pälvis 2018. Aasta Artisti tiitli Euroopa suurimal Aafrika-teemalisel festivalil Würzburgis! Auninna üleandmisele järgnes Gambia arenguid käsitlev paneeldiskussioon Sona ja Saksamaa presidendi vahel.

Kora on Lääne-Aafrika harf, mida on traditsiooniliselt mänginud meessoost griot’d ehk Lääne-Aafrika pärimuslaulikud, ent mitte kunagi naised. Siin on aga naine, kes otsustas seda reeglit muuta. Sona käsitseb korat maitsekalt ja peenelt, mängides seda püsti seistes. Lisaks on Sona näol tegu võimeka ja stiilse lauljaga, keda saadab kogenud neljaliikmeline afrobiit-ansambel.
Oma kütkestava hääle ja meeldejäävate meloodiatega on Sona vaimustanud publikuid üle kogu maailma, tuues nendeni sõnumeid talle südamelähedastel teemadel nagu kultuuriline identiteet, sooküsimused, armastus ja austus, ent jäädes sealjuures läbinisti truuks oma Gambia juurtele.
Kora on 21-keelne Aafrika harf ning Lääne-Aafrikas elavate mandingode ehk mande rahvaste üks olulisemaid pille. Seda mängitakse Gambias, Senegalis, Malis, Guineas ja Guinea-Bissaus. Õigus selle pilliga professionaalsel tasemel tegeleda on vaid neil, kes põlvnevad griot’de ehk pärimuslaulikute suguvõsast. Sona kuulubki ühte Lääne-Aafrika viiest põhilisest griot-perekonnast.

Tema sütitavast lavalisest olekust õhkub teatud laiemat missioonitunnet. Sona seisab kaljukindlalt naiste õiguste eest ja pöördub alati otse kõigi naiste poole oma publiku seas. Samuti toetab ta ustavalt oma kodumaad Gambiat — ning seda mitte üksnes sõnades, vaid ka tegudes. Nimelt on ta loonud kooli Gambia lastele, et griot-pärimust ka tulevaste põlvede jaoks säilitada. Ta palkas ja õpetas välja kogu koolipersonali ning aitas saada rahastust Euroopa valitsustelt spetsiaalse koolihoone rajamiseks. Sona kirglikku suhtumist naisõiguslusse (nt naiste suguelundite moonutamise probleemi) ja Gambiaga seotud küsimustesse võib tunnistada ka tema tegevuses Gambia riigi esindajana Maailma Kaubandusorganisatsiooni ning Maailmapanga juures.

Kõik Sona ettevõtmised on võrsunud tema perekondlikust taustast. Tema vanaisa Amadu Bansang Joberteh (kelle nime kannab ka asutatud kool) oli meister-griot, keda peetakse tänini üheks Gambia kultuuri- ja muusikaajaloo ikooniliseimaks figuuriks. Sona nõbu Toumani Diabaté on maailmakuulus koramängija. Sona enda muusikaline teekond sai alguse äärmiselt varakult — koramängu õppis ta oma vanemalt vennalt Tunde Jegedelt juba nelja-aastaselt. Hiljem juhendas Sonat edasi tema isa Sanjally Jobarteh.

Ühendkuningriigi nimekates õppeasutustes nagu Londoni Kuninglik Muusikakolledž ja Purcelli Muusikakool omandatud haridus ning samuti ka venna ansamblis püsiliikmena veedetud aastad on Sonal võimaldanud saada osa erakordselt mitmekesisest muusikaelust ning töötada koos selliste rahvusvaheliselt tunnustatud artistidega nagu Oumou Sangaré, Toumani Diabaté, Kasse Mady Diabaté ja BBC Sümfooniaorkester.

https://2018.ideejazz.ee/tartu/sona-jobarteh/
Näita rohkemNäita vähem
Sündmus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Sona Jobarteh (Gambia UK) / IDeeJazz 2018 L 10.11.2018 22:00 Eesti Rahva Muuseum, Tartu, Sillaala, A-uks 18.50
Hinnainfo
Kuni 14.10 (k.a.): 15 €
Alates 15.10 (k.a.): 18 €

Soodustusi ei ole.

Ürituse kestus on 1,5 h

Toimumiskoht
Muuseumi tee 2 Tartu Lõuna-Eesti Eesti
Sündmuse korraldaja
Rajamuusika MTÜ
Tähe 69-5 Tartu 50107 Tartumaa
+372 5094902
info@balticsun.ee
Teised kuupäevad Samalt korraldajalt Samas toimumiskohas