Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Ooperigala

L 17.8.2019 19:00
PIRITA KLOOSTRI VAREMED
32.50 - 144.50
OOPERIGALA

17.08 kell 19.00

Katarina Dalayman (metsosopran, Rootsi Kuninglik ooper)
Angelika Klas-Fagerlund (sopran, Soome)
Marion Melnik (sopran, Soome-Eesti)
Michael Weinius (tenor, Rootsi)
Mihhail Gubski (tenor, Moskva Novaja Opera)
Vladimir Kudašev (bass, Moskva Novaja Opera)

Dirigendid Jan Latham-Koenig (Moskva Novaja Opera peadirigent) ja Tobias Ringborg (Rootsi)

Moskva Novaja Opera koor ja orkester

Kavas Wagner, Verdi, Puccini, Borodin, Sibelius, Piazzolla, Bizet, Massenet, Offenbach, Saint-Saëns, Leoncavallo

Birgitta festivali iga-aastaseks tähtsündmuseks on vaieldamatult ooperigala. See on maiuspala põhjalikule melomaanile, kuid ka parim viis ooperimaailma avastamiseks nõudlikke suurteoseid pelgavale publikule. Ooperigalal võib kuulda säramas artiste kogu maailmast ja anda end täielikult suvise öö lummusse.

Selleaastase ooperigaala peafookuseks on Eri Klasi seos Rootsiga. Teeme kummarduse sealsele Kuninglikule ooperile, mille peadirigent tal 1985–1990 oli suur au olla ning mille eest Rootsi kuningas Karl XVI Gustav omistas talle Põhjatähe I järgu rüütliristi kavaleri tiitli.

Rootsi Kuningliku Ooperi solisti metsosoprani Katarina Dalaymani esituses on aastaid kõlanud ülinõudlikud ja samas täiesti erinevad Richard Wagneri, Alban Bergi ja Dmitri Šostakovitši helimaailmad. Alustades õpinguid Stockholmi konservatooriumis, viis tee peagi Wagneri „Valküüride” Sieglindeni, aga hiljem on ta astunud üles ka Kundryna „Parsifalis” (Pariisi Ooper), Brangänena „Tristanis ja Isoldes” (New Yorgi Metropolitan Operas) ja Brünhildena kogu „Niebelungide sõrmuse” tsüklis (Rootsi Kuninglik ooper). Wagnerit ongi ta pidanud endale kõige hingelähedasemaks heliloojaks. Lisaks sellele on lauljakarjäär ta viinud ka Aix-en-Provence’i, Covent Gardenisse ja paljudesse teistesse suurtesse ooperimajadesse. Rootsi kuningas on omistanud Dalaymanile Rootsi Kuningakoja laulja tiitli, mida peetakse suurimaks tunnustuseks, mis meie loodenaabri juures ooperilauljale osaks võib saada.

Tenor Michael Weinius õppis Stockholmis ning sai peaegi rootsi publiku hulgas tuntuks läbi oma Posana „Don Carloses” ja Marcello „Boheemis” rollisoorituste. Seejuures on ehk huvitav märkida, et debüüdi tegi ta hoopis baritonina. Hiljem, tenorina, debüteeris ta Norrlands Operas, kuid astus hiljem edukalt üles Stockholmis ja Göteborgis, eriti Verdi ooperites. Edu Wagneriga viis ta Mannheimi, Düsseldorfi ja Helsingisse. 2012. aastal oli ta nimirollis Rootsi kuninglikus ooperiteatri „Lohengrinis”. Rootsi kuningas on omistanud ka Weiniusele Rootsi Kuningakoja laulja tiitli.

Sopranite Angelika Klas-Fagerlundi ja Marion Elvilä puhul ei ole vaja seoseid Eri Klasiga muidugi kaugelt otsida, sest need on perekondlikud. Mõlemad õppisid ooperilaulu Sibeliuse akadeemias, Klas-Fagerlund ka Kopenhaageni kuninglikus konservatooriumis. Mõlemad on astunud lavalaudadele nii Soomes kui kaugemalgi. Klas-Fagerlundi eriline kirg on Astor Piazzolla.

Novaja Opera solist tenor Mihhail Gubski alustas oma ooperiteed Venemaal Samaras. Ta on astunud üles ka Suures Teatris ning Kent Nagano dirigeeritud Bachi missa h-mollis, kuid Novaja Opera raudvarana on tema rollide hulgas Alfredo Verdi „La Traviatast” ja Pinkerton Puccini „Madame Butterflyst”, et nimetada vaid mõned. Loometee on viinud ta ka Mariinski Teatrisse, Palermosse, Regensburgi ja paljudele teistele lavadele. Gubskil oli au teha koostööd ka maestro Klasiga.

Novaja Opera solist bass Vladimir Kudašev alustas oma lauljakarjääri Kaasanis ja seejärel Krasnojarskis. Seejärel viis loometee ta Permi ning 2000. aastal Moskva Novaja Operasse. Venemaa teenelise kunstniku Kudaševi rollide hulka kuuluvad Basilio Rossini „Sevilla habemeajajas”, Ruslani osa Glinka „Ruslanis ja Ljudmillas” või Sussanin Glinka „Elu tsaari eest”, et nimetada vaid mõned. Ka tema töötas Klasiga koos Moskva Novaja Operas.

Etendus kestab umbes 2h ja 30min ühe vaheajaga.
Näita rohkemNäita vähem
Sündmus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Ooperigala L 17.8.2019 19:00 PIRITA KLOOSTRI VAREMED 32.50 - 144.50
Hinnainfo
Piletihind: 60 / 50 / 40 EUR / VIP 180 EUR
VIP pilet kehtib kahele

Toimumiskoht
Merivälja tee 18 Tallinn Põhja-Eesti Eesti
Sündmuse korraldaja
Tallinna Filharmoonia
Pikk tn 26 Tallinn 10133 Harjumaa
kassa@filharmoonia.ee