Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Igor Moissejevi Ballett / Балет Игоря Моисеева

R 15.3.2019 19:00
Alexela Kontserdimaja, Tallinn
24.80 - 145.30
Eesti Balletiagentuur esitleb:

Igor Moissejevi nimeline Riiklik akadeemiline rahvatantsu ansambel

Igor Moissejev oli XX sajandi suur koreograaf, kes muutis ülemaailmse tantsukunsti arengut; tänu temale sai rahvatantsust maailmakultuuri osa.

Igor Moissejev lõi uue lavakunstižanri – rahvusliku lavakoreograafia. Ta tõi esile professionaalse kollektiivi uue mudeli – rahvatantsuansambli –, folkloori lavalise interpretatsiooni uue kunstilise meetodi, mille eesmärk on arendada ja rikastada folkloori professionaalse kunstiga.

Asutades maailma esimese kutselise rahvatantsuansambli, muutis Igor Moissejev selle unikaalseks rahvatantsuteatriks, kus folkloori vahetu uljus koos selle ootamatu ja samas alati soovitud improvisatsiooniga elustas lihtsalt ja loomulikult lavatantsu rangeid vorme.

Igor Moissejev tegi esmakordselt XX sajandi koreograafia ajaloos rahvatantsust nähtuse, mis ühendab kõigi maade rahvaid, olenemata usutunnistusest ja poliitilistest režiimidest. Kus Moissejevi asutatud kollektiiv ka ei esineks, propageerib tema rahvatantsuansambli paindlik ja mobiilne mudel maailma tantsufolkloori, rikastades seda professionaalse kunsti meetoditega, ning elab edasi lavakunsti rangetes vormides.

Käesoleval ajal on Igor Moissejevi asutatud rahvatantsuteatri repertuaaris sadu teoseid, mis on tulvil elavaid kujundeid, eredaid karaktereid ja maalilisi värve. Need on pärit elust enesest.

See ime, millele juba seitse aastakümmet on aplodeerinud kogu maailm, ei oleks saanud sündida, kui Igor Moissejev ei oleks vallanud rahvatantsu kõiki peensusi, professionaalse koreograafia-, draama- ja muusikakunsti kõiki meetodeid ja võtteid, mis said aluseks tema unikaalsele folkloori lavalise interpretatsiooni meetodile.

Igor Moissejevi harmoonilistes lavalistes vormides teosed, ainulaadsed oma suursuguste joonte ning kunstilise idee selguse poolest, on kogu maailma vaatajate jaoks arusaadav koreograafiaklassika. Need on alati tänapäevased, täidetud mahlakate rahvakarakteritega, kantud armastusest, rõõmust, huumorist, elust endast – kõigest, mis jääb alati kalliks igale inimesele.

* * *

Igor Moissejev sündis 21. jaanuaril 1906 Kiievis väikemõisniku Aleksandr Moissejevi ja legendaarse Theatre Chatelet’ modisti Anna Greni perekonnas. Pärast lapse sündi sõitis pere Pariisi elama ja prantsuse keelest sai Igor Moissejevi teine emakeel. Hiljem kolis perekond Moskvasse, kus Igor Moissejev alustas professionaalseid balletiõpinguid.
Aastail 1924–1939 oli Igor Moissejev Riikliku Akadeemilise Suure Teatri balletisolist.

Igor Moissejevi osatäitmised Suures Teatris:

• Joosep – „Joosep Kaunis“, K. Goleizovski lavastus S. Vassilenko muusikale;
• Raoul – „Teodolinda“, K. Goleizovski lavastus F. Schuberti muusikale;
• Ori – „Korsaar“, A. Gorski lavastus Prantsuse heliloojate muusikale;
• Matho – „Salambo“, A. Gorski lavastus A. Arendsi muusikale;
• Jalgpallur – „Jalgpallur", L. Laštšilini ja I. Moissejevi lavastus V. Oranski muusikale.

Igor Moissejevi Suures Teatris lavastatud balletid:

• „Jalgpallur“ V. Oranski muusikale koos L. Žukovi ja L. Laštšiliniga (1930);
• „Asjatu ettevaatus“ koos A. Messereriga" (1930);
• „Salambo“ A. Arendsi muusikale (1932);
• „Kolm paksu“ V. Oranski muusikale (1935);
• „Spartacus“ A. Hatšaturjani muusikale (1958).

Igor Moissejev seadis ka tantsud ooperitele:

• „Zagmuk" (1930);
• „Turandot“ (1931);
• „Deemon“ (1932);
• „Armastus kolme apelsini vastu“ (1933);
• „Carmen“ (1933).

Igor Moissejevi karjääril Suures Teatris ei ole võrdseid: temast sai ballettmeister 24aastaselt („Jalgpallur“ V. Oranski muusikale (koos L. Žukovi ja L. Laštšiliniga, 1930), mis oli pretsedenditu juhtum Suure Teatri ajaloos.

1930. aastatel lavastas Moissejev kehakultuurlaste paraade Moskva Punasel väljakul, etendusi Ruben Simonovi Armeenia stuudios, andis duellikoodeksi tunde Moskva Kunstiteatris, õpetas Moskva koreograafiakoolis ning juhatas koreograafiasektsiooni Rahvaloomingu teatris (1936).

Igor Moissejev asutas maailma esimese kutselise rahvatantsuansambli (10. veebruar 1937) ning maailma esimese professionaalse stuudiokooli ansambli juures (september 1943).

1966. aastal asutas Igor Moissejev riikliku koreograafilise kontsertansambli „Noor Ballett“. Unikaalse panuse eest maailmakultuuri arendamisse on Igor Moissejevit autasustatud kümnete riikide ordenite, medalite ja aukirjadega.
Igor Moissejev oli professor, rahvusvaheliste koreograafiapreemiate laureaat, mitme akadeemia auliige ning paljude koreograafiateemaliste artiklite ja raamatu „Ma meenutan… Gastroll kogu eluks“ autor.

Igor Moissejev suri Moskvas 102. eluaastal 2. novembril 2007. Ta on tunnistatud maailmainimeseks, headuse ja õigluse saadikuks. Moissejev kui kirglik entusiast ja omakasupüüdmatu kinkija jagas miljonitele inimestele oma annet, teadmisi ja armastust tantsu vastu. Piiritult andekas looja, kellele oli võõras paatos, järgis kogu oma elu vältel suurt vaimset põhimõtet – anda, mõtlemata tänule. Igor Moissejevi ülemaailmse kultuurimissiooni üllus ja humanism on hindamatud.

* * *

Teatri koduleht: www.moiseyev.ru
Sündmuse koduleht: www.facebook.com/events/355460485188700
Küsimused ja ettepanekud: +372 5661 0811 / ballett@lime.ee
Näita rohkemNäita vähem
Sündmus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Igor Moissejevi Ballett / Балет Игоря Моисеева R 15.3.2019 19:00 Alexela Kontserdimaja, Tallinn 24.80 - 145.30
Hinnainfo
18:00 Avatakse Kontserdimaja uksed ja kohvikud
19:00 Algab kontsert. Vaheaeg 30 minutit
Hilinejaid saali ei lubata! Vabandame!
21:00 Orienteeruv lõpp


ÜRITUSTE LISAINFO
• Vanusepiirangut ei ole
• Tasuta sissepääs lastele kuni 4 aastat (k.a), kui istuvad saatja süles
• Hilinejaid saali ei lubata!
• Pildistamine/ filmimine ei ole lubatud
• Piletid müügil ka toimumise päeval Solaris Keskuse Piletilevi kassas
• Ratastoolis külastaja piletitellimus saata: info@piletilevi.ee
• I rõdu 1 ja 2 rea ning II rõdu 1 rea kohad on piiratud nähtavusega. Serval paikneb ohutuspiire

Kõikidele Alexela Kontserdimajas toimuvate ürituste piletihindadele lisandub teenustasu 0.90€ / pilet, mis suunatakse ettevõtte keskkonnasäästlikusse arengusse.
Toimumiskoht
Estonia pst. 9 Tallinn Põhja-Eesti Eesti
Sündmuse korraldaja
Eesti Balletiagentuur (MTÜ Artefacto)
Kentmanni 24-11 Tallinn 10116 Harjumaa
(+372)56610811
ballett@lime.ee