logo
Ostukorv: 0
logo
Vali periood:
Ostukorv: 0
Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Peeter Vähi autorikontsert ''Reveranss'' Rakveres

N 21.4.2022 19:00
Rakvere Kolmainu kirik

Peeter Vähi autoriõhtule annab nime ja ühtlasi avab kontserdi üks tema kõige esimesi oopusi, mis loodud varajases tudengipõlves. Seevastu viimasena kõlab aastast 2020 pärinev teos, mis põhineb vana-preisi rahvalaul „Armas Päike, sa Jumala tütar“. Kuigi „Reveranss“ oli algselt mõeldud noore helilooja kummardusena tema tollasele iidolile Bachile, võime täna vaadata sellele laiemalt – kui kummardust kõigele, mis/kes on meist kõrgem. Ka kontserdi ülejäänud teosed on omamoodi kummardused. Pealkiri „To the Mother“ („Emale“) kõneleb iseenda eest. Lühiteose „Nelikümmend kaks“ kirjutas Vähi ajal, mil ta oli ise neljakümne kahene ning pühendas ikoonilistele muusikutele, kes lahkusid siit ilmast just selles vanuses – Elvis Presleyle, Joe Dassinile ja Vladimir Võssotskile.

 

Koloratuursopran Elina Nechayeva nimi ei vaja tutvustamist. „Klassikatähed“, konkursivõidud, Eurovisioon, solistirollid ooperites, koostöö väljapaistvate muusikutega (Plácido Domingo, Alexander Rybak, Järvi-„dünastia“ jt), arvukad kontserdid erinevates žanrites ja meedia rohke tähelepanu on lauljast teinud superstaari. Tema repertuaari kuuluvad Mozart, Rossini, Tšaikovski, Mendelssohn, Fauré, ent ka eesti muusika pole talle võõras. Hiljuti plaadistas ta ERSO ja maestro Neeme Järviga Rudolf Tobiase ja Peeter Vähi loomingut.

 

Vytautas Kiminius on üks kõige väljapaistvamaid birbynė-mängijaid üldse. Ta omandas hariduse oboemängijana Leedu Muusikaakadeemias ja Felice Dall’Abaco nimelises Verona Konservatooriumis, tema nimel on arvukalt konkursivõite.

Birbynė on väga eriline instrument, valmistatud puust ja loomasarvest. Tegemist on leedu rahvapilliga, mis oma kõlalt meenutab oboed, aga helitekitamise printsiibilt pigem klarnetit. Kiminius oma akadeemilis-klassikalise taustaga on suutnud selle pilli üle tuua rahvalikest simmanilugudest süvamuusikasse. Rakveres esitamisele tulev Birbynė Concerto on loodud Leedu Filharmoonia tellimusel spetsiaalselt Vytautas Kiminiusele, tema konkreetse pilli iseärasusi silmas pidades.

 

Mihhail Leontjev on saanud suurepärase muusikalise hariduse Peterburi Konservatooriumis ja hiljem täiendanud end Vladimis Fedossejevi ja Jorma Panula juures. Mõistagi on ta seisnud dirigendina Venemaa juhtivate orkestrite ees, samuti olnud mitmete orkestrite kunstiline juht, kuid eriline edu on teda saatnud Jaapanis. Leontjevi repertuaaris on eelkõige lääne ja vene klassika, lisaks sümfoonilistele teostele ka ooperi- ja balletimuusika, aga ta ei põlga ära ka uut muusikat ja nõnda on tema kavas olnud näiteks ka Rein Rannapi ja Peeter Vähi teosed.

Klaaspärlimäng Sinfonietta ees on Leontjev teistkordselt – aastal 2013 jõudis DVD-plaadile tema Mozarti-salvestis.

 

Klaaspärlimäng Sinfonietta on ühelt poolt tüüpiline orkester, kes esitab klassikalist standardrepertuaari, teisalt aga eksperimenteeriv üksus, kes kompab klassika piirimaid ning aeg-ajalt isegi ületab neid. Orkestri repertuaar ulatub barokist ja Mozartist kuni Piazzolla ja Pärdini. Olenevalt repertuaarist varieerub suurus alates 12-liikmelisest kammerlikust keelpillikoosseisust kuni sümfooniaorkestrini.

Viimaste aastate jooksul on Sinfonietta esinenud Šveitsis, Austrias, Itaalias, Soomes, Saksamaal, Belgias, Brasiilias, Tšiilis, Argentinas, Uruguais, Venemaal, Lätis, Leedus, Prantsusmaal ja Iisraelis, aga mõistagi iga-aastaselt festivalil Klaaspärlimäng.

Kunagi Risto Joosti asutatud orkestri „teatepulga“ on peadirigendina üle võtnud Andres Mustonen.

 

Peeter Vähi loomingut iseloomustavad kuulajasõbralik helikeel, meisterlik eksootiliste pillide ja elektroonika kasutamine, lai tunneteskaala alates meditatiivsest-filosoofilisest rahust kuni rokiliku motoorikani. Tema muusikat on esitanud Euroopa, Aasia ja Ameerika sümfooniaorkestrid, lisaks tavapärastele akadeemilistele kontserdisaalidele on tema autorikontserdid toimunud EXPO  maailmanäituse vabaõhulaval ja Rootsi kuningapalees, samuti on tema muusika Valges Majas Washingtonis ja Lužniki spordiareenil Moskvas. Ent tänaseks on „maailmaränduri“ tegemised ringiga jõudnud koju, viimastel aastatel tundub muusiku erilise tähelepanu all olevat Lääne-Virumaa:  kontserdiseeria Palmses, valgusemäng Vallimäel, ...

 

Kontsert kestab 1 tund ja 10 minutit.

Uksed kontserdi külastajatele avatakse kell 18.30.

 

 

 

Näita rohkemNäita vähem
Sündmus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Peeter Vähi autorikontsert ''Reveranss'' Rakveres N 21.4.2022 19:00 Rakvere Kolmainu kirik 8.90
Hinnainfo
Pilet 8 €
 
Kohapeal 10 €
 

Kontsert kestab 1 tund ja 10 minutit

Uksed kontserdi külastajatele avatakse kell 18.30

Erivajdustega kliendi saatja saab sisse tasuta
 
 
 
Toimumiskoht
Sündmuse korraldaja
Rakvere Kultuurikeskus
Kreutzwaldi 2 Rakvere 44314 Lääne-Virumaa
523 8857
kultuurikeskus@rakvere.ee
reg.nr: 75011671
Samalt korraldajalt
Osta pilet Lottemaa kontsertetendus Rakveres PopulaarnePopulaarneLottemaa kontsertetendus Rakveres Rakvere Teater, suur saal, Eesti 4.90 - 8.90
Mis toimub Sinu lähedal? Vaata kaarti ja uuri välja!
Osta pilet Mikk Saar ja Kunda Linnaorkester - Eesti Vabariigi aastapäeva kontsert Rakveres Mikk Saar ja Kunda Linnaorkester - Eesti Vabariigi aastapäeva kontsert Rakveres Rakvere Kultuurikeskus, Eesti 8.90
Mis toimub Sinu lähedal? Vaata kaarti ja uuri välja!
Osta pilet Toomas Uibo Soolokontsert Rakveres Toomas Uibo Soolokontsert Rakveres Rakvere Teater, suur saal, Eesti 8.90
Mis toimub Sinu lähedal? Vaata kaarti ja uuri välja!