Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Mustjala festival 2019

R 19.7.2019 18:00 - L 20.7.2019 23:59
10.50 - 24.50
Näita kirjeldustPeida kirjeldus

MUSTJALA FESTIVAL 2019

19.-20. juuli 2019

Mustjala, Saaremaa

 

Kirjanik Jüri Tuulik: “Saaremaa ei ole vaid geograafiline punkt Läänemeres – Saaremaa on ka hingeline seisund, mis ei jäta neid, kes seda tundnud, kunagi.”

Selles veendumiseks nautige rikkaliku programmiga nädalalõppu maalilisel Saaremaa põhjarannikul. Teie ees on põnevad kontserdikohad, eredad esinejad, puutumatu loodus, meri, suitsulest ja koduõlu ning muidugi kadestamisväärse naljasoonega saarlased ise. Rannakaitse suurtüki laskepesas Ninase poolsaarel etendub Igor Stravinski kultusteos "Sõduri lugu", Mustjala Anna kirikus kõlavad keelpillimuusika tähtteosed ja eesti nüüdismuusika, süvasadamas randub eesti dzässi lipulaev Estonian Dream Bigband ja Tagaranna kadakate vahel ning rannavallidel õhkavad meie väljapaistvad poeedid.

Tere tulemast!

 

Kava:

R 19.07.2019 kell 18.00 Ninase rannakaitsepatarei, Ninase poolsaar, Mustjala, Saaremaa (vabaõhukontsert)

IGOR STRAVINSKI "SÕDURI LUGU"

Festivali ansambel, dirigent Andrus Kallastu

 

Igor Stravinski "L’histoire du soldat" ("Sõduri lugu") on sünge faustliku faabulaga teatraalne muusikaline jutustus deserteerunud sõdurist, kes teeb lepingu saatanaga ja loovutab oma hinge lõpuks talle.

Sõduri viiulist saab nii sõduri hinge kui ka saatana tahte sümbol. 1918. aastal Stravinski poolt vene muinasjutu põhjal loodud teos omandab aga hoopis uue varjundi II Maailmasõja eelõhtul Punaarmee poolt Saaremaale rajatud rannakaitse suurtüki laskepesa kõhedusttekitavas õhkkonnas. Raha, võimu ja inimlikkuse teema on täna jätkuvalt aktuaalne, vahest ehk enamgi, kui 100 aastat tagasi!

 

R 19.07.2019 kell 21.00 Mustjala Anna kirikus SUVESERENAAD

Tallinn String Trio: Mari-Liis Uibo - viiul, Toomas Nestor - vioola, Aare Tammesalu - tšello

kavas: Ernst von Dohnany, Mirjam Tally, Wolfgang Amadeus Mozart

 

Kontseri kava:

Ernst von Dohnányi - Serenaad op 10 viiulile, vioolale ja tšellole
Mirjam Tally – „Birds for Company“ soolotšellole ja elektroonikale
Wolfgang Amadeus Mozarti - Divertisment Es-duur KV 563 viiulile, vioolale ja tšellole

 

Ernst von Dohnányi, ungaripäraselt Ernő Dohnányi sündis 1877 Pozsony´s (tänapäeval Lääne-Slovakkia) ja suri 1960 New York´is USA-s. Ta oli tunnustatud helilooja ja dirigent ning üks oma põlvkonna säravamaid pianiste, kes lisaks sooloesinemistele pööras suurt tähelepanu kammermuusikale. Dohnányi õppis Budapestis, kus 1897 kanti ette tema esimene sümfoonia. Aastatel 1908-1915 õpetas ta Berliini Muuskaakadeemias, hiljem tegutses Budapesti Filharmoonia dirigendina.

1931. aastal asus tööle Ungari Raadio muusikadirektorina. Teise Maailmasõja järel sattus Dohnányi kodumaal kommunistliku reziimi tagakiusamise alla, tema teosed kadusid kontserdikavadest. Helilooja oli sunnitud emigreeruma esmalt Lõuna-Ameerikasse, seejärel USA-sse. 1955 sai temast Ameerika Ühendriikide kodanik ja ta oli tihedalt seotud Florida Ülikooliga. Dohnanyi loomingus on tugevaid mõjutusi Johannes Brahmsilt, seetõttu tundus see kaasaegsetele sageli konservatiivse, isegi vanamoodsana. Ta on loonud oopereid, sümfooniaid ja ohtralt kammermuusikat.

Keelpillitriole komponeeritud Serenaad op 10 on noorpõlveteos aastast 1902. Dohnányi ei kasuta otseselt ungari rahvamuusika tsitaate, millega said hiljem kuulsaks tema kaasmaalased Zoltán Kodály ja Béla Bartók.

Helikeeles kuuleme siiski ilmeksimatult rahvamuusika mõjutusi, kuid need on sulanud partituuri sügavamatesse kihtidesse ja moodustavad rütmifiguuride homogeense koostisosa. Hästi väljendub see serenaadi prelüüdis, mis on rühikas ja uljas marss koos põnevate laulvate episoodidega. Kitarrilaadse saatefiguuriga teise osa ilmekas meloodia katkeb ootamatult energilise tundepuhangu ajel, andes vajaliku liigendatuse ja hoides kõrget emotsionaalset pinget. Serenaadi kroonib meisterlik skertso, mille tihe kude kõneleb nii looja tehnilistest oskustest kui ka huumorimeelest. Võluv kromaatiline peateema on hea polüfoonilise arengu algmaterjal. Helilooja ei hoia siin tagasi oma fantaasiat, tervameelseid ideid ning loomingulist energiat, tegemist on tõelise intellektuaalse ja emotsionaalse tulevärgiga. Olulise kontrasti moodustab järgnev melanhoolne variatsioonivormis neljas osa ning vürtsikas finaal, mis pöördub tagasi serenaadi alguses kõlanud marsi muusikalise materjali juurde.

 

Rootsis resideeruv eesti helilooja Mirjam Tally „Birds for Company“ (2014) kompab akustilise ja elektroonilise muusika piire, saades inspiratsiooni nii loodusest, erinevatest kommunikastioonivormidest kui ka spetsiaalselt selle teose jaoks arendatud moodsatest keelpillimängutehnikatest. Kuulajate ees avaneb futuristlik „digitaalne loodusriik“ koos kõigi oma uute võlude ja valudega.

 

Wolfgang Amadeus Mozarti Divertisment Es-duur KV 563 valmis 1788. aastal samaaegselt viimaste sümfooniatega. Esiettekanne toimus 13. aprillil 1789 Dresdenis. Helilooja ise mängis vioolat, viiulipartii esitas Anton Teyber ja tšellol soleeris kuulus Anton Kraft, kelle võimeid hinnates lõi Joseph Haydni epohhiloova tšellokontsedi nr 2 D-duur ja Ludwig van Beethoven Kolmikkontserdi C-duur. Mozarti uurija Alfred Einsteini sõnul erineb kuueosaline divertisment Es-duur helilooja teistest sarnastest süitidest, sest siin avaldub sügav muusikaline sisu koos kordumatu kompositsioonilise kerguse ja elegantsiga. "See kammermuusika meistriteos kasvas nii suurte mõõtmeteni, sest Mozart soovis pakkuda midagi tõeliselt erilist nii vaimses kui emotsionaalses plaanis. Iga instrument on siin „Primus inter pares”.

 

L 20.07.2019 kell 13-23.00 Tagaranna küla

TAGARANNA KIRJANDUS- JA KÜLAPÄEV

Päevas on kirjandust, muusikat ja külarahva meenutusi.

Esinevad kirjanikud: Doris Kareva, Piret Raud, Lembit Uustulnd ja Ülo Tuulik. Muusikat teevad Janika Lentsius ja Rein Orn.  Vaadata saab ka Tagaranna kunstnike Hugo Mitti ja Aleksander Tarvise – Tagaranna Sassi – loomingut.

 

Oodatud on kõik kirjanduse- ja muusikahuvilised lähedalt ning kaugelt, samuti loodame näha Tagaranna küla endisi, praegusi ja tulevasi elanikke. Üritus on TASUTA, palume kaasa võtta piknikukorv.

info: https://www.facebook.com/groups/162921500505360/

 

L 20.07.2019 kell 18.00 Saaremaa süvasadamas

ESTONIAN DREAM BIG BAND

Kunstiline juht ja dirigent Siim Aimla.

Kontserdil kõlavad armastatud eesti heliloojate muusikapalad ja legendaarsed dzässistandardid.

 

Estonian Dream Big Band (EDBB) on ainus professionaalsetest muusikutest koosnev Eesti džässorkester. EDBB asutati 1998. aastal ning 2018. aastal tähistab orkester oma 20. tegevusaastat. EDBB põhieesmärgiks on arendada džässmuusika kultuuri Eestis ja esindada Eesti džässi ka välismaal.

Välisreisidel on esinetud Venemaal, Leedus, Rootsis, Hiinas ja Soomes.

Oma tegevusaastate jooksul on EDBB teinud koostööd paljude džässimaailma tippude: Kurt Elling, New York Voices, Randy Brecker, Tim Hagans, Dee-Dee Bridgewater, Vadim Eilenkrieg, Frank Foster, Viktoria Tolstoi, Bob Mintzer ning kodumaiste staaridega: Raul Sööt, Lembit Saarsalu, Paul Mägi, Hedvig Hanson, Kaire Vilgats, Riho Sibul, Sofia Rubina, Heini Vaikmaa, Hendrik Sal-Saller, Liisi Koikson, Susanna Aleksandra.

Külalisdirigentideks on käinud Örjan Fahlström, Petri Juutilainen, Ray Anderson, Jukkis Uotila, Jukka Linkola. EDBB mängib nii klassikalist bigbandi muusikat, kui ka modernset džässi ja kaasaegset muusikat. Uusi teoseid ja arranžeeringuid on tellitud näiteks Raul Söötilt, Tõnis Kõrvitsalt, Mirjam Tallylt, Ülo Krigulilt, Ülo Mälgandilt. Alates 2010. aastast on orkestri kunstiliseks juhiks Siim Aimla.

https://www.facebook.com/estoniandreambigband/

Piletid 15/12 EUR (eelmüügist 12/10 EUR kuni 15.07.2019)

 

Festivali info:

https://www.facebook.com/MustjalaFestival/

 

Mustjala festivali kunstiline juht on Aare Tammesalu.

 

Korraldaja: Loovüksus MTÜ

Toetajad ja koostööpartnerid:

Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium

Eesti Kultuurkapital

Saaremaa vald

Tagaranna selts

Peotehnika

Festivali sündmused
Sündmusi ei leitud
Osta pilet Igor Stravisnki ''Sõduri lugu'' / Mustjala festival 2019 Igor Stravisnki ''Sõduri lugu'' / Mustjala festival 2019 Ninase rannakaitsepatarei, Eesti 10.50 - 24.50
Hoia loodust ja vali TaskuSebra! 
TaskuSebraga on kõik ürituste piletid Sinu telefonis alati olemas. 
Loe lähemalt siit!
Osta pilet SUVESERENAAD / Mustjala festival 2019 SUVESERENAAD / Mustjala festival 2019 MUSTJALA ANNA KIRIK, Eesti 10.50 - 24.50
Hoia loodust ja vali TaskuSebra! 
TaskuSebraga on kõik ürituste piletid Sinu telefonis alati olemas. 
Loe lähemalt siit!
Osta pilet ESTONIAN DREAM BIG BAND / Mustjala festival 2019 ESTONIAN DREAM BIG BAND / Mustjala festival 2019 Saaremaa süvasadam, Eesti 10.50 - 24.50
Hoia loodust ja vali TaskuSebra! 
TaskuSebraga on kõik ürituste piletid Sinu telefonis alati olemas. 
Loe lähemalt siit!
Laadimine...
Lae uuesti