logo
Vali periood
Otsi kaardilt
Menüü
Otsi kaardilt
Vali periood

Igor Stravinski ooper-oratoorium ''Oedipus Rex''. Esietendus / Narva Ooperipäevad 2022

P 4.9.2022 15:00
Kreenholmi Manufaktuur, ooperitelk
9.20 - 16.20

Igor Stravinski ooper-oratoorium “Oedipus Rex”. Esietendus! 

4. september kell 15 Narva Kreenholmi Manufaktuuri ooperitelgis. Narva Ooperipäevade omaproduktsioon.

Igor Stravinski kirjutas 1927. aastal ooper-oratooriumi “Kuningas Oidipus”. Sophokles tragöödia ainetel on libreto kirjutanud Jacques Cocteau. Pea sada aastat on möödunud, aga seda suurejoonelist muusikateost pole Eestis lavastatud. Juba see ainuüksi on piisav põhjus selle teose lavale toomiseks, osaliselt tõlgituna eesti keelde (jutustaja tekstid).

Esietenduse lavastaja: Ott Aardam

Kunstnik: Kristjan Suits

Dirigent: Anatoli Štšura 

Lugeja: Karol Kuntsel

Osades: Tuuri Dede (mezzosopran), Atlan Karp (bariton), Gissur Pall Gissurarson (tenor), Eesti Rahvusmeeskoor ja Narva Linna Sümfooniaorkester.

Aga miks on see lugu tänapäeval huvitav ja aktuaalne? 

Teos käsitleb vabaduse teema, inimese vaba tahte teemat. Mis on meil praeguses ajahetkes selliste müütiliste lugudega peale hakata? Kas nad saavad meid kuidagi aidata või on tegemist lihtsalt suurepärase kunstiteosega, mis jääb ikkagi oma aega? Kui praeguses ühiskonnas on levinud mõtteviis, et kõik sõltub inimesest endast, siis ligi 2500 aastat tagasi Sophoklese poolt kirjutatud tragöödias ei sõltu üksikisikust pea midagi. Oidipus päästab Teeba linna õela Sfinksi käest ja on igati hea ja õilis valitseja, aga jumalate plaan läheb täide, kuidas ta ise või tema vanemad seda ka ära hoida ei püüaks. 

Tänapäevase loogikaga lähenedes tekitab selline sündmuste käik suurt ja sügavat pettumust, kuna tehtud on ülekohut. Aga Oidipus võtab süü omaks ja veel karistab ennast karmilt. Muidugi võib öelda, et mis tal üle jäi, kui oli sigitanud lapsi oma emaga. Aga Oidipuse puhul ei ole asi ainult selles, et ta lihtsalt ei suuda näha, kuidas kõik tehtu teda häbistab, vaid endal silmad välja torgates täidab ta viimase osa ennustusest ehk jumalate plaanist. 

Mida siis teha sellise ebaloogilise looga tänapäeval, kui pandeemia ja sõjad on äkitselt meie reaalsus? Kus paljugi tundub justkui jõuetukstegevalt ülekohtune, midagi sama ebaloogilist, kui olla saatusest ettemääratult olema oma lastele vennaks? Kas ei ole meie naabri, kelle valdused hakkavad seal samas teisel pool Narva jõge, käitumine sama mõistmatu? Terve mõistusega võttes võiks ju sõda olla välditav? 

Oidipuse lugu ei anna meile otsest vastust. Küsimused jäävad õhku, jääb vaid tõdemus, et inimesed on inimesed ja jumalad on jumalad ning nende loogikad ei saagi olla samad. Kas me saame aru nendest jumalatest, kes Oidipuse ümber selle silmuse kokku tõmbavad, mis talle juba algusest peale seatud on, nagu Cocteau jutustaja kaudu ütleb. 

Cocteau ja Stravinski on Oidipuse loo ligi viis korda lühemaks teinud, nende sooviks oli puhastada välja kõige peamine – müüt. Müüti ei saa mõista igapäevase tavaloogikaga, teda ei saa ratsionaalselt osadeks võtta ja ära seletada. Aga kui müüt kõrvale jätta, võib inimene veel keerulisemasse olukorda sattuda, lootes leida oma elule sisu argitõdedest ja igapäevasest mugavusest. 

Seega on Sophoklose, Stravinski ja Cocteau kompositsioon väga oluline, sest muusika ei toimi samuti loogiliselt, aga ometi ta puudutab sügavalt inimese hinge ja selle puudutuse abil on võimalik, mitte aru saada, aga kontakti saada ka selle iidse müüdiga.

 

Piletiinfo:

 

Piletihind 10/15 eur, soodushind 8 eur (pensionäärid, tudengid, koolilapsed kuni 18 a. ja  raske või sügava puudega inimesed), erivajadustega lapsed kuni 18 a. ja nende saatjad tasuta.

Piletid saab osta piletilevi.ee kaudu või 1 tund enne kontserdi kohapeal.

 

Lisa info: narvaopera.ee, facebook (Narva Ooperipäevad ContempArt)

Näita rohkemNäita vähem
Sündmus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Igor Stravinski ooper-oratoorium ''Oedipus Rex''. Esietendus / Narva Ooperipäevad 2022 P 4.9.2022 15:00 Kreenholmi Manufaktuur, ooperitelk 9.20 - 16.20
Sündmus Igor Stravinski ooper-oratoorium ''Oedipus Rex''. Esietendus / Narva Ooperipäevad 2022
Kuupäev / Kell P 4.9.2022 15:00
Toimumiskoht Kreenholmi Manufaktuur, ooperitelk
Hind 9.20 - 16.20
Hinnainfo
Täispilet 10 € - 15 € (sõltuvalt istekohast)
Õpilane, tudeng, pensionär 8 €
 
Lastele vanuses kuni 6a (k.a) sissepääs tasuta, kui istuvad saatja süles
Soovitatav vanus 7+
Sissepääs alates 14:00
Kestus 2h
Toimumiskoht
Kreenholmi Manufaktuur
Joala 21 Narva Eesti
Sündmuse korraldaja
ContempArt MTÜ
Ehitajate tee 13 Tallinn Harjumaa
info@narvaopera.ee
reg.nr: 80379752
Sündmus Igor Stravinski ooper-oratoorium ''Oedipus Rex''. Esietendus / Narva Ooperipäevad 2022
Kuupäev / Kell P 4.9.2022 15:00
Toimumiskoht Kreenholmi Manufaktuur, ooperitelk
Hind 9.20 - 16.20
Teised kuupäevad Samalt korraldajalt Samas toimumiskohas
Osta pilet KREENHOLMI EKSKURSIOON (EESTI KEELES) KREENHOLMI EKSKURSIOON (EESTI KEELES) Kreenholmi vana värav, Joala 32 vastas, Eesti 9.20 - 14.20
Osta pilet KREENHOLMI EKSKURSIOON (VENE KEELES) / ЭКСКУРСИЯ НА КРЕНГОЛЬМ KREENHOLMI EKSKURSIOON (VENE KEELES) / ЭКСКУРСИЯ НА КРЕНГОЛЬМ Kreenholmi vana värav, Joala 32 vastas, Eesti 9.20 - 14.20
Osta pilet Rahvusvaheline ooperigala / Narva Ooperipäevad 2022 Rahvusvaheline ooperigala / Narva Ooperipäevad 2022 Kreenholmi Manufaktuur, ooperitelk, Eesti 21.20 - 46.20
Osta pilet Ekstreemne ekskursioon: Joala vabrik (VENE KEELES) / Экстремальная экскурсия: Йоальская фабрика Ekstreemne ekskursioon: Joala vabrik (VENE KEELES) / Экстремальная экскурсия: Йоальская фабрика Kreenholmi vana värav, Joala 32 vastas, Eesti 24.20
Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti