logo
Vali periood
Otsi kaardilt
Menüü

Jeanne d'Arc G. Verdi ooper. Pensionäri soodustus

K 24.4.2024 19:00
Rahvusooper Estonia, Tallinn
14.50 - 60.50

JEANNE D’ARC

Giuseppe Verdi „Giovanna d’Arco“ esmakordselt Eesti laval!

Naine, kes julges...

Giuseppe Verdi lüüriline draama
Temistocle Solera libreto Friedrich Schilleri näidendi „Orleansi neitsi“ ainetel

Maailmaesietendus 15. veebruaril 1845 Teatro Alla Scalas

Esietendus Rahvusooperis Estonia 3. veebruaril 2023

Kestus 2 h 30 min, üks vaheaeg

Muusikajuht: Arvo Volmer
Dirigent: Kaspar Mänd 
Dirigendi assistent: Guido Gualandi 
Lavastaja: Marco Gandini  
Dekoratsioonikunstnik: Italo Grassi 
Kostüümikunstnik: Anna Biagiotti 
Videokunstnik ja dekoratsioonikunstniku assistent: Ludovico Gandellini (Itaalia)
Valguskunstnik: Rasmus Rembel
Koreograaf: Mehis Saaber 
Koormeister: Heli Jürgenson 
 
Jeanne D`Arc: Elena Bražnik, Olga Mykytenko
Kuningas Carlo: David Esteban, Mehis Tiits
Isa Giacomo: Rauno Elp, Leonardo Neiva
Talbot, inglise komandor: Priit Volmer, Raiko Raalik
Delil, prantsuse ohvitser: Mart Madiste, Heldur Harry Põlda 
 

Jeanne d’Arci dramaatiline elulugu on sajandeid pakkunud kunstnikele inspiratsiooni luua kauneid meistriteoseid. Ooperi muusika sündis vaid nelja kuuga ning näitab meile noore Verdi ambitsioonikust ja soovi leida uusi väljendusvahendeid. Tulemuseks on värvikas orkestratsioon, ülendavad koorid ja peadpööritavad aariad. Ooperi kangelanna on segu ajaloolisest tõest ja romantilisest fantaasiast, mille näiteks on tegelase poetiseeritud surm lahinguväljal, mitte hukkumine tuleriidal ning tema armastus kuningas Charles VII vastu.

 

Marco Gandini: „Selle ooperi muusika on imeline ja ma armastan seda! Esietendusele eelnevatel päevadel kordas Verdi sageli „See on minu parim teos!“ La Scala esietenduse menu oli röögatu. Paljud meloodiad said üleöö tuntuks ning neid mängiti esietenduse järgsel päeval juba tänavamuusikute esituses leierkastidel. 
    Selle ooperi teeb eriliseks teose üleüldine särisev jõud. Siin on hetkiti võimsat erutavat sõjalist tõukejõudu, mis ootamatult vaheldub südamesse tungiva siirusega. Võrdleksin „Jeanne d’Arci“ kuulamist sportautoga sõitmisega. See võib ülivõimsalt kohalt söösta, samas kui sina naudid salongi viimistletud nahksisustuse pehmeid mugavusi. Sellised vastandused ja muutumised annavad ooperile selle dünaamilisuse ja erilisuse.“

 

Sisu: Tegevus toimub 15. sajandi esimeses pooles Prantsusmaa kaksikmonarhia ajal, mil inglaste võimu all olevat osa Prantsusmaast valitses Inglismaa kuningas Henry II ning ülejäänud maad Charles VII.

Charles VII kirjeldab oma unenägu, milles neitsi Maarja annab talle nõu sisse tungiva Inglise armee ees lõpuks alla anda. Iidses metsas, mida peetakse nõidade elupaigaks, palub suure tamme ja püha kabeli juures Jumalat Giacomo – tema tütar Jeanne soovib astuda Prantsuse armee ridadesse, et neid võidule juhtida. Charles läheneb tammele, et oma relvad maha panna ja kohtab Jeanne’i, kes räägib talle oma võitu tõotavast unenäost. Unes kuulis ta nii deemonite hääli, kes teda hukutada püüdsid kui ka inglite hääli, kes käskisid tal hoiduda maisest armastusest. Kuningas annab talle loa vägede juhtimine üle võtta, kuid neiu isa arvab, et tütar on oma hinge tulevase kuninga pärast saatanale müünud.

            Giacomo läheb lüüa saanud Inglise armee juhi, komandör Talboti juurde ja tahab oma tütart üles anda, kuna usub, et too on ära nõiutud. Samal ajal valmistutakse Charles’i kroonimistseremooniaks. Charles avaldab Jeanne’ile armastust, kuid too vaikib, hoolimata tärganud tunnetest tulevase kuninga vastu, sest on taevastele jõududele lubanud maisest armastusest loobuda. Neiu peas võitlevad korraga nii deemonite kui ka inglite hääled.

            Jeanne on saavutanud esimese võidu. Selle tähistamise ajal ütleb Giacomo temast lahti ning väidab, et tütar on langenud saatana ohvriks. Neiu ei püüa end kaitsta.

            Jeanne satub inglaste kätte, kes tahavad teda tuleriidal põletada. Neiu näeb nägemusi lahinguväljast ja palub Jumalalt andestust. Giacomo kuuleb teda pealt ning mõistab oma eksimust. Ta päästab tütre köidikuist ning too jookseb lahinguväljale, et prantslaste ebaõnn taas võiduks pöörata. Giacomo palub kuningas Charles’ilt andestust ja saab selle. Neile tuuakse teade prantslaste võidust ja Jeanne’i surmast. Jeanne kantakse sisse ja ta tuleb viivuks meelemärkusele, et andestada isale ning olla tunnistajaks kuninga tunnetele tema vastu. Seejärel ta sureb ning tõuseb taevasse.

 

„Jeanne d’Arc“ on Verdi varasema loomeperioodi üks vaieldamatutest meistriteostest, millest aimub tulevaste suurte ooperite hõngu. Teose suurepärast nimiosa on tõlgendanud ooperimaailma tipud Renata Tebaldi, Montserrat Caballé ja Anna Netrebko.

Näita rohkemNäita vähem
Üritus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Jeanne d'Arc G. Verdi ooper. Pensionäri soodustus K 24.4.2024 19:00 Rahvusooper Estonia, Tallinn 14.50 - 60.50
Üritus Jeanne d'Arc G. Verdi ooper. Pensionäri soodustus
Kuupäev / Kell K 24.4.2024 19:00
Toimumiskoht Rahvusooper Estonia, Tallinn
Hind 14.50 - 60.50
Hinnainfo
Soodustused on personaalsed. Palume etendusele tulles kaasa võtta soodustust võimaldav dokument: Eesti Vabariigis välja antud kehtiv õpilas-, üliõpilaspilet, ISIC/ITIC kaart või Eesti Vabariigis välja antud pensionitunnistus või töövõime kaart. Korraga kehtib ainult üks soodustus. Soodustused ei kehti külalisetendustele ja eriprojektidele.
Soovime, et teatrikülastus kujuneks kõigile saalisviibijatele positiivseks elamuseks, seepärast juhime tähelepanu, et täiskasvanutele mõeldud lavastused ei sobi reeglina vaatamiseks alla 5-aastastele lastele. Palume vaadata lavastuse lehelt konkreetse lavastuse soovituslikku vanusepiirangut.
 
KOOLIEELIKUTELE
• Kell 12:00 ja 17:00 algavatele suure saali etendustele soodustus 50%.
• Kell 12:00 ja 17:00 algavatele suure saali etendustele on võimalik koolieelikutele osta teatri kassast sülepilet hinnaga 7 EUR
 
ÕPILASTELE JA ÜLIÕPILASTELE
• suures saalis toimuvatele etendustele soodustus 50% piletihinnast.

PENSIONÄRIDELE -30% 
• soodusetendused 30% piletihinnast (vt * mängukavast). Eesti Vabariigis välja antud pensionitunnistus palume etendusele tulles kaasa võtta.

TÖÖVÕIME KAART -30%
• soodusetendused 30% piletihinnast (vt * mängukavast). Eesti Vabariigis välja antud Töövõime Kaart palume etendusele tulles kaasa võtta.

PARTNERKAARDI omanikele on kuni 2 pileti ostmisel soodustus 10%.
Ratastoolis külastajale leiab Rahvusooper parima sobiva koha saalis. Palume ostuks pöörduda otse Rahvusooperi poole tel. 6831210
 
Pileteid tagasi ei osteta ja ümber ei vahetata
Toimumiskoht
Rahvusooper Estonia, Tallinn
Estonia pst 4 Tallinn Põhja-Eesti Eesti
Ürituse korraldaja
Rahvusooper Estonia
Estonia pst. 4 Tallinn 10148 Harjumaa
6831210
estonia@opera.ee
reg.nr: 74000033
Üritus Jeanne d'Arc G. Verdi ooper. Pensionäri soodustus
Kuupäev / Kell K 24.4.2024 19:00
Toimumiskoht Rahvusooper Estonia, Tallinn
Hind 14.50 - 60.50
Teised kuupäevad Samalt korraldajalt Samas toimumiskohas
Osta pilet Jeanne d'Arc G. Verdi ooper Jeanne d'Arc G. Verdi ooper Rahvusooper Estonia, Tallinn
Osta pilet Jeanne d'Arc G. Verdi ooper Jeanne d'Arc G. Verdi ooper Rahvusooper Estonia, Tallinn
Osta pilet Jeanne d'Arc G. Verdi ooper Jeanne d'Arc G. Verdi ooper Rahvusooper Estonia, Tallinn
Osta pilet Jeanne d'Arc G. Verdi ooper Jeanne d'Arc G. Verdi ooper Rahvusooper Estonia, Tallinn
Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti