logo
Vali periood
Otsi kaardilt
Menüü

SAUN! ERMis

P 3.12.2023 17:00
Näita kirjeldustPeida kirjeldus

SAUN! Eesti Rahva Muuseumis

Kuraatorituur näitusel, film "Savvusanna sõsarad" ja vestlusring režissööriga

 

Saun on eestlaste püha koht. Siin pesti, sünnitati, tohterdati ja siia toodi inimene pärast surma viimsele pesemisele. Saunas tähistati neidude täisikka jõudmist ning saunal oli oma osa pulmakommetes. Tänapäeval on saun peamiselt pesemise ja suhtlemise paik.

Ootame huvilisi mõtisklema ja arutlema, milline on olnud ja milline on täna sauna roll meie elus ning milline saun on meile kodune.


Teemat käsitleb kl 16 algaval kuraatorituuril ERMi juhtkuraator Kristel Rattus näitusel "Õige keha, vale keha?".

Kl 17 linastub Hurda saalis rahvusvahelise tunnustuse ja edu saavutanud
 dokumentaalfilm "Savvusanna sõsarad" (2023, rež A. Hints).

Seansile järgnevas vestlusringis arutlevad režissöör Anna Hints ja folklorist Reet Hiiemäe saunarituaalide üle läbi aja: millised on olnud saunatavandite liigid, eesmärgid ja mõju?, mil määral on sisaldub neis vabadust ja ettekirjutatust?

Kaasaegse sauna, disaini ja innovatsiooni huvilistel on võimalik ERMi noka all (A-sissepääsu ees) tutvust teha
 Auroomi saunaga, mille kütab kuumaks Huumi keris. 

 

Ürituse lisainfo: www.erm.ee/et/events/saun

 

 

"Savvusanna sõsarad" on esimene Eesti dokumentaalfilm, mis on maineka Sundance´i filmifestivali võistlusprogrammis esilinastunud ja seal maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammi parima režissööri preemia võitnud. Filmi on saatnud harukordne rahvusvaheline edu. Eesti Filmi Instituudi komisjon valis filmi kandideerima Ameerika Filmikunsti ja -teaduste Akadeemia parima rahvusvahelise filmi kategoorias. Teisisõnu, film läheb Oscarit püüdma. 

"Savvusanna sõsarad" on intiimne film naistest, kes suitsusauna kaitsvas pimeduses kokku tulevad, oma sügavamaid saladusi jagavad ning kehasse kogunenud häbi ja valu maha pesevad.

Film tutvustab ka Vana-Võromaa suitsusauna kombestikku ("savvusanna kombõ"), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Loe filmi kohta lisaks
 siit.

Üritused

Üritusi ei leitud
Laadimine...
Lae uuesti
Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti