Sergei Polunin. Dramaatiline ballett ''RASPUTIN''
Maailmaballeti fenomen Sergei Polunin esmakordselt Eestis lavastusega „Rasputin“.
Briti Kuningliku Balleti ajaloo noorim esitantsija ja selle žanri kõige enam tähelepanu äratanud kaasaegne tantsija Sergei Polunin külastab esmakordselt Tallinna. Tantsija toob Eestisse dramaatilise balleti „Rasputin“, mis tuleb esitusele 5. oktoobril Alexela Kontserdimajas.
Hersonist, Ukrainast pärit Sergei Polunin on tõmmanud endale kogu tantsumaailma tähelepanu. Maailma meediaväljaanded nimetavad teda järjest kõige silmapaistvamaks kaasaegseks balletitantsijaks, võrreldes teda Barõšnikovi ja Nurijeviga. „Graatsia, kiiruse, jõu ja mis kõige tähtsam, uskumatu sisseelamisvõimega rolli, omab Polunin absoluutset balletiarsenali,“ kirjutab ajaleht The Telegraph.
13-aastaselt sai Polunin stipendiumi õppimiseks Suurbritannia Kuninglikus Balletikoolis, kus märgati tema silmapaistvaid võimeid. „Selline talent nagu Sergei sünnib aastakümnete jooksul üks kord,“ rääkisid õpetajad temast. Tänu ainulaadsele füüsiliste võimete, töövõime ja karisma kombinatsioonile sai Poluninist 19-aastaselt Briti Kuningliku Balleti ajaloo noorim esitantsija.
Oma vabameelse iseloomu tõttu pole Poluninit aga asjata nimetatud „balletimaailma James Deaniks“. 22-aastaselt loobus ta mainekast esitantsijakohast ja lahkus Inglismaalt, et avastada endas uuesti armastus tantsu vastu. Sellest ebatavalisest loost huvitunud Ameerika režissöör ja Oscari nominent Steven Cantor tegi BBC toetusel Poluninist dokumentaalfilmi, mis ilmus pealkirja all „Tantsija“.
Sergei edasise karjääri pöördepunktiks saab tema ühistöö režissöör David LaChapelle’iga: video, kus Polunin tantsib laulu „Take Me To Church“ saatel. See video kutsus esile furoori, kogudes üle 27 miljoni vaatamiskorra ja võites hulga mainekaid auhindu. See näitas laiale avalikkusele, et ballett ei ole ainult tärgeldatud parukad. See kunstivorm võib olla kaasaegne ja seksikas.
Praegu jätkab Polunin balleti loomist oma reeglite järgi. Intervjuudes juhib ta sageli tähelepanu balletimaailma probleemidele, nagu konservatiivsus, madalad palgad ja ranged kunstilised piirangud. Positiivsete muutuste sisseviimiseks asutas ta oma kooli, fondi ja produktsioonikeskuse, kus koolitab noori talente ja loob kutsutud artistidega oma lavastusi.
Dramaatiline ballett „Rasputin“ on neist üks. Projektiga töötamiseks kaasas Polunin spetsialiste kogu maailmast. Alates juhtivatest tantsurollidest kuni kostüümikujunduse ja valgustuseni – lavastuse kõigi aspektidega tegelevad Jaapani, Ameerika, Taani, Saksamaa ja paljude teiste riikide meistrid.
Jaapani koreograaf Yuka Oishi lavastas „Rasputini“ spetsiaalselt Sergei Polunini esinemiste hooajaks kuulsas Londoni teatris Palladium. Tema Rasputin on nii autsaider kui ka koletis, kuid samas ka tervendaja ja supervõimetega inimene. „See on lugu mehest, kellel on uskumatu karisma, jõud ja vägi,“ ütleb ta. „Mõned pidasid Rasputinit pühakuks ja müstikuks, paljud aga kuradiks. Kuid minu jaoks ei jagune inimesed kunagi ainult headeks ja halbadeks: kui vaatasin mustvalgeid arhiivifotosid, püüdsin ette kujutada, millised need kangelased olid tegelikult, elavate ja värvilistena.“
Korraldaja koduleht: www.artpartner.ee
Sündmuse koduleht: http://www.artpartner.ee
Sündmus | Kuupäev / Kell | Toimumiskoht | |
---|---|---|---|
Sergei Polunin. Dramaatiline ballett ''RASPUTIN'' | K 5.10.2022 19:00 | Alexela Kontserdimaja, Tallinn |