Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Sõda pole veel alanud

N 10.10.2019 19:00
Vaba Lava Tallinna teatrikeskus
16.50 - 22.50

Hooaeg 2019-2020 on Gertrudi tänava teatri jaoks juubelihooaeg ja etenduse TWHYS rahvusvaheline meeskond kolib aadressile Gertrudes iela 101A, et mängida seal Mihail Durnenkovi imelist teksti. Eelmisel sügisel toimusid endise kino DAILE saalis, Kr. Barona tänaval, mis on hästi tuntud heade kammerkontserdite külastajatele, etenduse TWHYS (lühend näidendi ingliskeelsest pealkirjast The War Hasn't Yet Started ehk Sõda pole veel alanud) proovid ja esimese hooaja esietendused.

 

Näidend koosneb 12 novellist, mis on kirjutataud sketšide ja monoloogidena. Iga novell on nii omaette jutustus kui ühtsesse lukku põimitud draama. Näidendi tegelased sarnanevad meie kõigiga - nad elavad suvalises maailma linnas, lapsed ja nende vanemad, mehed ja naised. Probleemid, mis neid puudutavad, puudutavad meid kõiki: kartus kaotada lähedasi ja perekonnasidemete purunemine, uued tehnoloogiad ja abitud vanainimesed külades. Ühiskond, kes on harjunud tarbima, nõudes parimatest parimat, kuid on unustanud sealjuures tõelised tunded. Agressioon, mis vallutab tänavaid, ja eskapismi erinevad vormid.

 

Etenduses teevad kaasa näitlejad erinevatest teatrikoolkondadest ja erinevatest keelekultuuridest: lätlanna Guna Zarinja, leedukas Gitis Ivanauskas ja venelane Aleksander Malikov.

 

Guna Zarinja, Uue Riia teatri näitlejanna, lõpetas Sankt-Peterburgi teatriinstituudi. Talle on mitmeid kordi omistatud Läti aasta parima näitlejanna tiitel oma rollide eest Riia Uue teatri etendustes. Ta mängib ka Riia vene teatri etenduses „Medeia“. Palju osalenud filmitöös, kaasa arvatud leedu filmides. Tema viimane filmiroll oli Giedre Beinoriute filmis „Hingamine marmoris“ ning ta on töötanud koos Kirill Serebrjannikoviga filmis „Reetmine“. 2018 aasta sügisest hakkas õpetama Kultuuriakadeemias Alvis Hermanise näitlejakursusel. Kolme tähe ordeni (Läti riiklik aumärk) kavaler. Etenduse „Sõda ei ole veel alanud“ jaoks kirjutas dramaturg Mihail Durnenkov juurde ühe monoloogi, mis näidendi teksti hulka ei kuulu – monoloog on kirjutatud spetsiaalselt Guna Zarinja jaoks  –   „Klaver“. Mitte üheski selle näidendi lavastuses seda monoloogi ei ole. Rakse on tuua mõnda teist näidet selle kohta, et dramaturgiline tekst on kirjutatud spetsiaalselt teatud näitleja jaoks, arvestades tema eripära, häält ja karakterit.

 

Gitis Ivanauskas. Esimese rolli mängis Oskaras Koršunovase lavastuses „Tulenäoline“ (Marius von Mayenburgi näidend), samas teatris mängis Romeot ja aasta pärast Rodion Raskolnikovi Kaunase draamateatris lavastaja Gintars Varnase käe all. Ta on näitleja, tantsija ja koreograaf ning juhib juba kümme aastat oma isiklikku teatrit, õpetab ja mängib Vilniuse ning Kaunase teatrites. 

„Sõda ei ole veel alanud“ lavastuse jaoks õppis ta rollid (ta teeb kaasa mitmes novellis) selgeks vene keeles ja küllap näitab see uus kõla teda kui näitlejat ka uuest küljest.

 

Aleksander Malikov on Riia M. Tšehhovi nimelise Vene Draamateatri näitleja, poeet ja muusik. Sündis Kaug-Idas vene ohvitseri-hävituslenduri perekonnas. 2002. aastal andis dokumendid sisse matemaatika teaduskonda, õppima astus aga hoopis Glazunovi nimelise Petrozavodski Riikliku Konservatooriumi lavakunsti osakonda, õpetajaks Arvid Zeland.

Teenis Leningradi sõjaväeringkonna Laulu ja Tantsuansamblis, mille koosseisus andis kontserte kogu Euroopas.

Andrei Prikotenko kutsel elab ja töötab 2007. aastast Lätis.

 

Dramaturg Mihhail Durnenkov on kaasaegse teatri üks parimaid autoreid, Londoni Royal Court teatri resident ja sage osavõtja rahvusvahelistest festivalidest. Näidend TWHYS kirjutati Glasgow teatri tellimusel ja on tõlgitud inglise, rumeenia, tšehhi, itaalia, leedu ning soome keelde. Tema näidendeid, mis on loodud dokumentaalsete materjalide põhjal ja pühendatud Stanislavski, Gorki, Mihhail Tšehhovi elule ja loomingule, on lavastatud Moskva Kunstiteatris ja Riia vene teatris. 2019. aasta kevadel pälvis Mihhail Durnenkov rahvusliku teatripreemia „Kuldne Mask“ näidendi „Utoopia“ eest, mis oli aasta varem lavastataud Rahvuste Teatris. Durnenekov on üks kaasaegse dramaturgia feastivalide „Ljubimovka“ kunstilistest juhtidest, aga ka alaline dramaturgialaste meisterklasside juht terves maailmas.

Näidendit „Sõda ei ole veel alanud“ on lavastatud Plymouthis (Suurbritannia), Londonis (Suurbritannia), Bukarestis (Rumeenia), Moskvas (Venemaa) ja Helsingis (Soome).

 

Näidendi lavastaja Lera Surkova sõitis Riiast ühekskümnendatel aastatatel õppima Oleg Tabakovi juurde, Moskva Kunstiteatri kool-stuudiosse, kus oli loodud spetsiaalne „läti kursus“. Lera Surkova on õppinud veel filmirežissuuri Marina Razbežniku ja Vladimir Hotinenko juures. Lavastanud on ta Moskvas, Teater. doc-is, Meierholdi nimelises keskuses, Taganka Teatris, Gogoli – keskuses. Töötanud koos Ukraina dramaturgi Natalie Vorožbitiga, Sankt-Peterburgi Aleksandriinski Teatris ja lavastanud kaasaegse dramatrugia lugemisi festivalidel „Ljubimovka“ ja „Territoorium“.

 

Lavakujunduse ja kostüümide autor Mara Broka õpib Läti Kunstiakadeemias ning on õppinud Monika Pormale ja Andris Freibergsi juures lavakujundamist. Töötanud Läti Rahvusteatris ja osalenud Praha kvadrinaalil Läti ekspositsioonis.

 

Muusikat teevad etenduse jaoks kaks muusikut: elektronmuusik ja DJ Olja Krikova ja pianist Rihards Plešanovs, kes osalevad ka etenduses.

 

Etendust mängitakse vene keeles, eestikeelsete subtiitritega. Subtiitrid tõlgib Tiit Alte.

 

Etenduse produtsent Jevgenia Šermenjova on rahvusvahelise teatrifestivali NET (New European Theatre) ja „Territoorium“ ex-kuraator, olnud Krasnojarski raamatumessi kultuuriprogrammi kuraator ja lastefestivali „Gavroš“ ja teatrifestivali „Teatrisündroom“ kuraator kesk Venemaal. Samuti Mihhail Prohorovi fondi korraldatud teatriprogrammi ekspert. Kaks aastat töötas ta Moskva kultuuriministri Sergei Kopkovi asetäitjana, sellesse perioodi langeb muutuste aeg pealinna teatrielus.

 

Esietendus 18. oktoobril 2018 aastal Riias.

Etendus kestab kaks tundi ilma vaheajata.

Näita rohkemNäita vähem
Sündmus Kuupäev / Kell Toimumiskoht Hind  
Sõda pole veel alanud N 10.10.2019 19:00 Vaba Lava Tallinna teatrikeskus 16.50 - 22.50
Hinnainfo
Täispilet 22€
Sooduspilet (õpilane, tudeng, pensionär) 18€
 
Hilinejaid saali ei lubata.
Pileteid tagasi ei osteta ja ümber ei vahetata.
Etendus on vene keeles, tõlge eesti keelde.
Etendus kestab kaks tundi ilma vaheajata.
Toimumiskoht
Sündmuse korraldaja
Vaba Lava SA
Telliskivi 60a, C1 Tallinn 10412 Harju
5176006
info@vabalava.ee
reg.nr: 90003858
Samalt korraldajalt Samas toimumiskohas
Osta pilet Lõhe / Разлом Lõhe / Разлом Eesti Rahva Muuseum, Tartu, Eesti 15.50 - 18.50
Mis toimub Sinu lähedal? Vaata kaarti ja uuri välja!
Osta pilet YOU ARE OUT THERE YOU ARE OUT THERE Vaba Lava Tallinna teatrikeskus, Eesti 5.50 - 10.50
Mis toimub Sinu lähedal? Vaata kaarti ja uuri välja!
Osta pilet Elagu elu, mis põletab rinda Elagu elu, mis põletab rinda Vaba Lava Tallinna teatrikeskus, Eesti 16.50 - 22.50
Mis toimub Sinu lähedal? Vaata kaarti ja uuri välja!
Osta pilet Elagu elu, mis põletab rinda Elagu elu, mis põletab rinda Vaba Lava Tallinna teatrikeskus, Eesti 16.50 - 22.50
Mis toimub Sinu lähedal? Vaata kaarti ja uuri välja!
Osta pilet Lõhe / Разлом Lõhe / Разлом Vaba Lava Tallinna teatrikeskus, Eesti 16.50 - 22.50
Mis toimub Sinu lähedal? Vaata kaarti ja uuri välja!