logo
Vali periood
Otsi kaardilt
Menüü

Ooper 'Haldjakuninganna' taas Vanemuise mängukavas!

Etendused Sadamateatris alates 31. augustist kuni 9. novembrini.
 


William Shakespeare´i "Suveöö unenäo" ainetel kirjutatud ooper Sasha Pepeljajevi kineetilises ja kontseptuaalses lavastuses.

 

Henry Purcell

HALDJAKUNINGANNA

(FAIRY QUEEN)

Semi-ooper kahes vaatuses

 

Lavastaja, koreograaf, visuaalid Saša Pepeljajev (Venemaa)

Muusikajuht ja dirigent Lauri Sirp

Kostüümikunstnik Liisi Eelmaa

 

Osades: Alla Popova, Pirjo Püvi, Merle Jalakas, Karmen Puis, Ivo Posti, Oliver Kuusik või Rasmus Kull, Simo Breede, Märt Jakobson, Tanel Jonas, Maarja Mitt, Maarius Pärn, Markus Luik, Robert Annus, Janek Savolainen jt.

 

Eesti Teatriliidu aastapreemia 2012 - žürii eriauhind loomingulisele kooslusele

 

William Shakespeare´i „Suveöö unenäo“ ainetel kirjutatud ooperi esiettekanne toimus Londonis 1692. Helilooja suri kolm aastat hiljem ning partituur läks kaduma. See taasavastati alles 20. sajandi alguses, mil hakkas kasvama huvi barokkmuusika vastu. „Haldjakuninganna“ on nn. semi-ooper, mis tähendab, et Purcell pole mitte Shakespeare´i komöödiat muusikasse pannud, vaid originaalteksti vahele muusika kirjutanud.

 

„Universum on nagu kellavärk, oli barokiajastu üks tugimõtteid. Sellist universumit võib näha toimimas ka Tartu Sadamateatris. Ainult et seda ei käivita Jumal, nagu väideti barokiajal, vaid selle universumi looja, kellassepp ja konstruktor on Saša Pepeljajev oma abilistega (loe: näitlejatega)./.../ Leiduri fantaasia ja inseneri mehaanilise taibuga loob ja lammutab Pepeljajev maailma masinlikku mudelit – teatri masinavärk on see maailm miniatuuris. Masinad on kulisside tagant välja publiku ette toodud, nad muutuvad etenduse peategelasteks, nagu öeldes: meie oleme teatri südamik.

 

/.../ Lauljate maskilaadne grimm ning ulmelis-baroklikud, värvikad parukad ja kostüümid (suurepärane lahendus kunstnik Liisi Eelmaalt) eristavad neid selgelt asjalikust näitlejate-masinistide seltskonnast. Ka lauljate hoiak ja žestid meenutavad mehaanilisi objekte. Samas ei takista see neid redelitel ronimast või aeg-ajalt ka masiniste abistamast. /.../ Orkester ja koor on paigutatud galeriile (mujal neil ruumi polekski). Tantsulist elementi, mida võiks ehk kogu lavastuses rohkemgi olla, esindavad meeleolukalt kolm haldjat."

Kristel Pappel, Sirp

 
Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti