Sinu otsing ei andnud tulemust.
Laadimine...
Lae uuesti

Sõltumatu Tantsu Lava kutsub arutlema mässust, indiviidist ja subkultuuridest

21. märtsil toimub Sõltumatu Tantsu Laval avatud arutelu mässust, indiviidist ja subkultuuridest, kuhu kogunevad etenduskunstnikud, luuletajad ja kultuurkriitikud. Vestlevad koreograaf ja luuletaja Sveta Grogorjeva, kirjanik Jürgen Rooste, popkultuuriuurija Tõnis Kahu, esseist ja kultuurikriitik Valle-Sten Maiste ja tänavakunstifestivali Stencibility korraldaja Kadri Lind.

Tallinnas etendub tunnustatud Jaapani lavastaja Un Yamada lavastus ''one piece''.

Vaba Lava teatrikeskus korraldab koostöös lavastaja-koreograaf Teet Kasega mai alguses juba teist korda Jaapani Kuldset Nädalat. Sel korral saab Vabal Laval näha Jaapanist pärit tantsija/koreograafi Un Yamada meeldejäävat ning liigutavat täispikka tantsulavastust “one◆piece”, läbi mille tõlgendab autor publikule Tokyo linnaelu. Etendused toimuvad 8. ja 9. mail kell 19:00 Tallinnas, Vaba Lava teatrikeskuses Telliskivi Loomelinnakus.

Tänasest on müügil ''Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola'' lisaetendused

Teist suve mängitava õpetliku lustimängu „Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola“ piletid on tänaseks juba nii hästi müünud, et mängukavasse on lisatud kolm lisaetendust: 31. juulil, 1. ja 2. augustil, mis jäävad ka viimaseks võimaluseks lavastust näha. Kõik etendused toimuvad Koidula muuseumi aias.

Kanuti Gildi SAALis esietendub lavastus terrorismihirmust

21. märtsil esietendub Kanuti Gildi SAALis Üüve-Lydia Toompere, Siim Tõniste ja Piret Jaaksi lavastus “Plaan T”. Lavastus on ainest saanud dokumentaalsest materjalist, mille jaoks lavastajad Üüve-Lydia Toompere ja Siim Tõniste ning dramaturg Piret Jaaks viisid möödunud aasta sügisel läbi uurimuse terrorismihirmust tänapäeva Eesti inimeste seas.

Teatrisari ''Sajandi lugu'' jõuab Vaba Lava ja NUKU eestvedamisel kaheksakümnendatesse

22. märtsil esietendub EV100 teatrisarja „Sajandi lugu” järgmine kümnendilavastus, milleks on NUKU ja Vaba Lava „Enne meid oli veeuputus” 1980. aastatest. Oma esimese lavastajatööga debüteerivad teatris Jaak Kilmi ja Kiur Aarma.

Endla Teatris esietendub Ivan Võrõpajevi ''DreamWorks''

3. märtsil 2018 kell 19.00 esietendub Endla Suures saalis vene näitekirjaniku Ivan Võrõpajevi muinasjutt armastusest, sõprusest ja surmast „DreamWorks“.

Urmas Vadi toob Tartu Uues Teatris välja lavastuse ''“Emmanuelle'i jälgedes. Ahistamise ABC''

17. märtsil esietendub Tartu Uues Teatris Urmas Vadi autorilavastus “Emmanuelle’i jälgedes. Ahistamise ABC”. Laval Maarja Jakobson, Helgur Rosenthal ja Peeter Rästas (Rakvere Teater). Lavastuse kunstnik on Laura Pählapuu ning valguskunstnik Priidu Adlas.

NUKU teatris esietendub lavastus väikelapse kasvamisest

25. veebruaril esietendub NUKU teatris väikelastele mõeldud lavastus „Päris mäng”, mille autor ja lavastaja on NUKU teatriga sügisel liitunud Leino Rei. „Päris mängu” peategelane on poisipõnn, kelle noored vanemad viivad hoida vanaisale, puutöökotta. Ootamatu olukord kõigile, aga kui vanaisa kord oma mängumootori käima saab, võib kõike juhtuda! Tema puutöökojas ärkavad ellu puuhaamer, liigendjoonlaud, vinkel, höövel ja kõiksugu muud tööriistad. Need õpetavad lapsele, kuidas pöörata, roomata, seista ja astuda.

Muusikali ''Hüljatud'' lisaetendused müügil

Alates tänasest on müügil piletid muusikali “Hüljatud” lisaetendustele 12. aprillil ja 10. mail kell 19 Vanemuise suures majas.

Kreenholmi saarel esietenduv suurlavastus “Kremli ööbikud” räägib Jaak Joala vastuolulisest saatusest

Augustis 2018 esietendub Narvas Kreenholmi manufaktuuri hoovil Tartu Uue Teatri suvelavastus “Kremli ööbikud”. Lavastus räägib NSV Liidu mürisevast muusikatööstusest ning selle särava tähe Jaak Joala vastuolulisest saatusest.

Avatakse värskelt renoveeritud Vanemuise suur maja

1967. aasta 9. detsembril avati Vanemuise suur maja, mis asendas 1906. aastal avatud ja 1944. aastal sõjas hävinenud hoonet. Tänavu tähistab teatrimaja esimest juubelit ning avab peale kaks suve kestnud renoveerimist taas uksed 30. septembril 2017.

Vanemuise teatri ja STLi koostööprojekti EV100 teatrisarjas „Sajandi lugu“ ühendab veebiplatvorm Rändomoonium

Vanemuise teatri ja Sõltumatu Tantsu Lava koostööprojektile “Rännakud” EV100 teatrisarjas “Sajandi lugu” on avatud veebiplatvorm Rändomoonium, mis seob lavastusi ühises teekonnas keele ja kodumaa mõtteruumis.

Tartu Uus Teater kuulutas välja ühisrahastuskampaania teatrikeskuse loomiseks

Tartu Uus Teater avas eile keset Magasini tänavat toimunud pika laua peoga oma 10. hooaja ja kuulutas välja ühisrahastuse kampaania, mille toel on eesmärgiks osta välja Lai 37 teatrihoone, milles nad hetkel rentnikuna tegutsevad. Lisaks teatrihoone välja ostmisele on plaanis luua selle maja ümber etenduskunstide keskus ehk teatrikeskus.

Ülevaade SAAL Biennaal lavastustest

15. – 27. augustini toimub Tallinna erinevates etenduspaikades rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal. Kokku mängitakse 14 performance-lavastust ning kokku antakse üle 34 etenduse. Anname väikese ülevaate Biennaalil toimuvast, mida soovitame kindlasti vaatama minna.

Muusikali “Mamma Mia!” uus hooaeg nüüd müügil!

Alates tänasest on müügil muusikali “Mamma Mia!” uue hooaja etenduste piletid. Etendused toimuvad Tartus alates 30. septembrist, külalisetendused Tallinnas Nordea Kontserdimajas – 11. ja 12. novembril, 6. ja 7. jaanuaril, 7. ja 8. aprillil.

Vanemuine toob lavale Victor Hugo romaanil põhineva muusikali “Hüljatud”

Alain Boublil’i ja Claude-Michel Schönbergi muusikal HÜLJATUD esietendub 25. novembril Vanemuise teatris ja 8. detsembril 2017 Nordea Kontserdimajas.

''Sirgu Eesti'' esietendus 5. oktoobril Rahvusraamatukogus

5. oktoobril kell 19 esietendub Rahvusraamatukogus EV100 teatrisarja "Sajandi lugu" kuuluv lavastus “Sirgu Eesti”. Tegemist on Eesti Rahvusraamatukogu, Labürintteatriühendus G9 ja VAT Teatri ühise kingitusega Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks ja etendust on võimalik näha ainult 10 korda oktoobrikuu jooksul.

Kolmeosaline lavastus „Sirgu Eesti” on sulam VAT Teatri, labürintteatrirühmitus G9 ja Rahvusraamatukogu hoone esteetikatest. Vürtsi lisab veel meile loosirattast sattunud kümnend 1930–1940, mis pakatab poliitilistest intriigidest, suurtest isikutest ja tervet rahvust raputanud sündmustest.
Lavastaja Aare Toikka hakkas kohe projekti alguses mõtlema Artur Sirgule, keda tänapäeval mäletatakse üsna vähe ja ühekülgselt. Ometi oli tegemist riigimehega, kes mõjutas tugevalt oma kodumaa arengut. Ja oleks võinud mõjutada veel palju jõulisemalt, kui ta poleks müstilistel asjaoludel juba enne 37-aastaseks saamist hukkunud. Niisiis oli selge, et meie projektis tuleb juttu Eesti rahva mälust ja sellest, kuidas, miks oma minevikku mäletada.

Kuna aga VAT Teatri kodu asub Rahvusraamatukogus, mis on Eesti üks tähenduslikumaid mäluasutusi nii institutsiooni kui hoonena, siis hakkasime otsima võimalust, kuidas tervet ehitist lavastusse kaasata. Tekkis kontakt labürintteatriühendus G9-ga, mis on spetsialiseerunud just kohaspetsiiliste teoste ja rännaklavastuste loomisele.

G9-ga koos ideed arendades tekkis mitmeid alternatiivseid ajalugusid. Mis oleks saanud siis, kui Sirk oleks jäänud ellu? Mis oleks saanud siis, kui eestlased oleksid Pätsu kukutanud? Või siis, kui Eesti oleks astunud vastu Nõukogude Liidule? Mõistsime, et meie lugu hakkab mingil määral liiklema ka paralleelreaalsustes ja et lavastusel on mitu osa.

Täna on selge, et osi on kolm: rännak, näitus, etendus.

Rännak juhatab inimesed läbi monumentaalse Rahvusraamatukogu hoone. Ühel ajal läbitakse justkui kaks teekonda: esimene on jalutuskäik läbi Eesti ajaloo 1930ndatest kuni tänase päevani; teine teekond avab linnarahvale aga Rahvusraamatukogu peidetumad sopid, platvormid ja käigud. Kaks inimgruppi läbivad ringe tehes hoone ja ronivad lõpuks katusele välja, et seal õhtust Tallinnat tervitada ja siis jälle tagasi „maa peale” laskuda. G9 põhimõte on mitte pakkuda valmis lahendusi ja ühetimõistetavaid sõnumeid, vaid luua keskkond, kus on, mida jälgida ja vaadelda. Nii on teekond ühtaegu justkui avastamismäng ja samas paras sportlik treening, sest rännaku jooksul ronitakse üles õige paljudest treppidest.
Rännak lõpeb raamatukogu fuajees, kus inimesed saavad külastada näitust. Tegemist on riigiisa ja teatrifanaatik Ernst Meele näitusega „Oleks võinud minna ka teisti”, milles Meel tutvustab tema jaoks olulise kujunemisaja, 1930ndate, tähtsamaid isiklikke eeskujusid ja objekte. Kui keegi tunneb segadust, et Ernst Meele nimi talle otsekohe midagi ei ütle, siis ei pea ta oma mälu pärast muret tundma. Ernst on eestlane, kes küll elas, hingas ja toimetas – lihtsalt mitte siinses reaalsuses.

Lavastuse kolmas osa on etendus, mis toimub Rahvusraamatukogu Suures saalis. Aare Toikka lavastatud lugu avab Artur Sirgu, skandaalsete vabadussõjalaste ja mitmete tollaste suurkujude tegutsemise telgitaguseid ja otsib vastust küsimusele: mis ikkagi juhtus Sirguga? Lugu aga ei lõpe 1940. aastaga, vaid näitab ka tänast Eestit – ühte sellist Eestit, mis oleks võinud olla. Aga ei ole. Ja näitab sedagi, kuidas Artur Sirgu 1930ndad ja Ernst Meele 2017. aasta teineteist pidevalt mõjutavad.

Kogu terviku lavastuse on loonud Aare Toikka koostöös G9 ja trupiga, laval on Katrin Saukas, Elina Reinold, Meelis Põdersoo, Tanel Saar, Margo Teder, Ago Soots, Labürintteatriühendus G9 ja Rahvusraamatukogu naiskoor (dirigent Anneli Surva).


Teatrisari „Sajandi lugu“ on Eesti Etendusasutuste Liidu ja osalevate teatrite kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Aasta jooksul toovad 22 teatrit läbi lavastuste publiku ette Eesti riigi sajandi pikkuse eluloo, sari lõpeb 2018. aasta septembris Tartus Draamafestivalil kõigi „Sajandi loo“ lavastuste etendusmaratoniga.

Sarjas osalevad NO99, Sõltumatu Tantsu Ühendus, Vanemuine, labürintteatriühendus G9, VAT Teater, Von Krahli Teater, Tartu Uus Teater, Endla teater, Kuressaare Linnateater, Rahvusooper Estonia, Kaunuti Gildi SAAL, R.A.A.A.M, Ugala teater, NUKU teater, Vaba Lava, Rakvere Teater, Fine 5, Vana Baskini Teater, Tallinna Linnateater, NargenFestival, Eesti Draamateater ja Vene Teater.