logo
Valitse aikaväli
Etsi kartalta
Menu

Keisri hull / Императорский безумец / Vene Teater

Su 28.4.2024 18:00
Näytä tapahtumatiedotPeitä tapahtumatiedot
Jaan Kross
Lavastaja Julia Aug
 
Suur saal
Etendus on eestikeelse sünkroontõlkega
Etenduse kestus 2 tundi ja 30 minutit, ühe vaheajaga
Soovituslik vanus: 14+
 
Vene Teater pöördub oma uuslavastuses kaasaegse eesti kirjanduse tuntuima autori Jaan Krossi ajaloolise romaani „Keisri hull“ poole mitte eesmärgiga rekonstrueerida minevikku, vaid soovist mõista olevikku. Seetõttu valiti dramatiseeringu loojaks aktuaalseimate vene autorite hulka kuuluv näitekirjanik Vjatšeslav Durnenkov. Näidendi tekst valmis koostöös lavastaja Julia Augi ning lavastuses osalevate näitlejatega. Lavastuse stsenograafia ühildab ajastu maalilisuse kostüümides ja videos koos askeetlike dekoratsioonidega ning selle loojaks on Aleksandr Barmenkov, kuulsa vene teatrilavastaja, -kunstniku ja –pedagoogi Dmitri Krõmovi õpilane.

 Lavastuses on kaks võrdse tähtsusega tegelast: Timotheus von Bock ja tema noorpõlvesõber, keiser Aleksander I. Nad kehastavad teadvuse kahte poolust, pakkudes ainest mõtiskeluks selle üle, kuidas võim mõjutab inimest, kuidas see muudab tema ideaale, veenab olema lojaalne või hävitab inimese? Aleksander I rollis astub üles Vene Teatri tippnäitleja Aleksandr Ivaškevitš. Timotheus van Bocki kehastab Daniil Zandberg, kes on Eesti avalikkusele tuntud eeskätt Eesti Noorsooteatri suurt tunnustust pälvinud näitemängu “Sinel” lavastajana.

Võib lõputult vaielda selle üle, kes Timotheus von Bock tegelikult oli – kas hull romantik, kes proovis edutult Don Quijotet jäljendada, või hoopis visionäär, kes oli oma ajast ees? On aga vaieldamatu tõsiasi, et jäädes truuks oma ideaalidele, järgides omaenda elureegleid, riskib inimene hulluks tembeldamisega ja selle tagajärjel vabaduse kaotamisega.

Lugu ajaloo kaalukast perioodist, mil sõprus või antipaatia võis saada tõsiste tagajärgedega poliitiliste otsuste põhjuseks, on edasi antud läbi reaalselt eksisteerinud inimese eluloo. Vene armee polkovnik Timotheus Eberhard von Bock, 19. sajandi alguse kõigis suuremates sõjakäikudes osaleja, julges teenistusest erruläinuna saata Aleksander I-le noodi, milles kritiseeris teravalt Venemaa autokraatlikku režiimi. Keisri vastus oli kohene ja järsk: erruläinud polkovnik arreteeriti ja saadeti Schlüsselburgi kindlus-vanglasse, kus ta oli sunnitud veetma järgmised üheksa aastat. Kas keiser võiks vanale sõbrale armu anda või ei sisaldu sõpruse retseptis piiramatu võimu omamine? Lõpetuseks, millisesse suhtesse seadusega astub selle avaldaja? Jaan Kross on ühes intervjuus lausunud: „Lubamatu oleks lugejale peale suruda mis tahes seoseid, kuid sisuliselt püüdsin tõmmata ajaloolisi paralleele, eesmärgiga rääkida lugejale mineviku konfliktidest, et aidata tal mõista olevikku."

Näidendi toob lavale tuntud näitleja ja lavastaja Julia Aug, kes on publikule tuttav Vaba Lava ja R.A.A.A.M-I lavastuse “Minu Eesti vanaema” autori ja lavastajana ning Uue Teatri lavastuse “Venelased, nad on nii …” lavastajana. Alates 2022. aastast on Julia Aug ametis Narva Vaba Lava projektijuhina, kus ta on läbi viinud mitmeid huvitavaid kunstilisi aktsioone. Tema ülesastumised kutsuvad avalikkuses alati esile tunnetemöllu, arutelusid ja vaidlusi kriitikute seas. Detsembris omistati talle Postimehe “Aasta kultuuriinimese" tiitel.

Osatäitjad:

Jakob Mättiki rollis:
7.01    Ronald Pelin
4.02    Roman Maksimuk
3.03     Ronald Pelin
28.04   Roman Maksimuk
 
Lavastusmeeskond:

Näidendi autor  Vjatšeslav Durnenkov

Lavakujundus ja kostüümid  Aleksandr Barmenkov

Valguskunstnik  Anton Andrejuk

Helilooja  Aleksandr Žedeljov

Videokunstnik Valentin Siltsenko

Fotograaf  Ksenia Shupenya

Operaator  Nikolai Alhazov

Lavastaja abi Tatjana Kaur

 

 

vntweek40

Tapahtuman verkkosivu: http://www.veneteater.ee

Tapahtumat

Tuloksia ei löytynyt!
Loading...
Lataa uudelleen