logo
Ostokori: 0
logo
Valitse aikaväli:
Ostokori: 0
Tuloksia ei löytynyt!
Loading...
Lataa uudelleen

Stiiliharjutused

To 28.10.2021 19:00 - Pe 29.10.2021 23:59
17.90 - 22.90
Näytä tapahtumatiedotPeitä tapahtumatiedot

“Stiiliharjutused” tuleb kaheks õhtuks tagasi!

28. ja 29. oktoobril kell 19 etendub Kumu auditooriumis lavastus „Stiiliharjutused“, mis asetab kirjanikud keset teatrit ja näitlejad keset kirjandust. Lavale astuvad Eva Koldits, Toomas Täht, Jan Kaus ja Indrek Koff.  Tulemus on ühtaegu moodsalt fragmentaarne ja traditsiooniliselt tekstikeskne – selles saavad kokku teatrietendus, kirjandusõhtu, stand-up, bändiproov ja lõpuks muidugi ka ELU ISE. 

 On teada, et aeg kaob, aga stiiliküsimused jäävad. 2018. aastal esietendunud „Stiiliharjutusi“ esitati kahe aasta jooksul kolmkümmend korda, kümnetel lavadel, kümmekonnas linnas ja neljas eri riigis. Tänavu valmis „Stiiliharjutustest“ Raadioteatri versioon,  esietendusega 5. juulil Klassikaraadios Kuuldemängufestivali avalavastusena. Kuuldemäng on sobivaks sissejuhatuseks „Stiiliharjutuste“ algversiooni taastulekule: lavalist pilgarit on võimalik kogeda 28. ja 29. oktoobril KUMU auditooriumis!
 

Lavastuse kaudseks põhjustajaks sai 2007. aastal ilmunud prantsuse kirjaniku Raymond Queneau’ raamatu „Stiiliharjutused“ eestikeelne tõlge. Teos sisaldab Pariisi kesklinna ühistranspordis aset leidva veidra juhtumi 99 versiooni, näidates veenvalt, kuidas üht ja sama lugu on võimalik täiesti erinevalt jutustada. Queneau’ teos teeb samaaegselt kaht asja: muudab meele lahedamaks ja keele vahedamaks.

Viis-kuus aastat tagasi hakkas üks „Stiiliharjutuste“ kohalik fänn – kirjanik Jan Kaus –  mõtlema, et 99 pole tegelikult mingi piir. Võttes Teise maailmasõja aegse Prantsusmaa pealinnas aset leidnud loo, hakkas Kaus kirjutama neile lisaversioone, millest mõnelgi küljes 21. sajandi alguse Eesti varjundid. Veidi aja pärast kutsus ta kampa mõned oma sõbrad, et tuua uusversioonid paberilt lavale. Nii sündiski kirjandus- ja teatriinimeste koostöö: kaks näitlejat (Eva Koldits ja Toomas Täht) ning kaks kirjanikku (Jan Kaus ja Indrek Koff) esitavad ühest loost mitukümmend omaloomingulist versiooni, sekka mõned Queneau’ originaalid – või nende tundmatuseni moondunud mugandused. „Stiiliharjutuste“ lavastus ei näita ainult ühe loo ja ning tegelikult kogu keele lõputut paljunemisvõimet, vaid selles tuuakse kokku teatrietenduse, kirjandusõhtu, stand-up’i ja bändiproovi väljendusviisid. Kõik mõtted ja võtted on lubatud.


Kõik rahulolevad bussisõitjad on üksteise sarnased, iga rahulolematu bussisõitja on omamoodi imelik.
L. Tolstoi

Lääne inimese määratleb ennekõike tema positsioon ühistranspordivahendis, mitte tema kui soojätkaja staatus.
M. Houellebecq

Sõda on rahu.
Vabadus on orjus.
Nöör on lint.

G. Orwell

Nööp – ei mingit kahtlust!
A. Lindgren

Aeg kaob, stiilid jäävad.

T. Pihlap ja Palderjan
 

 

Tapahtumat
Tapahtumia ei löytynyt
Osta lippu Stiiliharjutused Stiiliharjutused Kumu Auditoorium, Tallinn, Viro 17.90 - 22.90
What's happening near you? Look at the map and find out!
Osta lippu Stiiliharjutused Stiiliharjutused Kumu Auditoorium, Tallinn, Viro 17.90 - 22.90
What's happening near you? Look at the map and find out!
Loading...
Lataa uudelleen