Otsi kaardilt
Vali periood

Ajaloolise väärtusega Patarei kindluses vangistas Nõukogude Liidu kommunistlik režiim (Eestis 1940-1941, 1944-1991) ideoloogilisel ettekäändel süütuid inimesi. Nad moodustavad vaid murdosa kõigist kommunismiohvritest, keda on maailmas hinnanguliselt enam kui 93 miljonit.

Eheda vanglasisemusega Patarei näituseala tutvustab kõnekalt kommunistliku ideoloogia olemust ja selle rakendajate kuritegusid erinevates maades, kommunismi ja natsismi ohvrite lugusid ning Patarei sündmusrohket ajalugu alates selle rajamisest merekindlusena XIX sajandil.

Sõltumata elukohast, päritolust ja emakeelest, kõnetab Patarei omal moel iga huvilist. Totalitaarset ideoloogiat ja selle rakendamist tutvustav näituseala 'Kommunism on vangla' hoiatab sääraste ideede ohtlikkuse eest ning tuletab meelde inimväärikuse ning vabaduse väärtust.
Patareis saab õppida, kogeda, mälestada, mõtiskleda.

Ligikaudu 1200 ruutmeetril paiknev näituseala on hoones tulevikus avatava ainulaadse Rahvusvahelise Kommunismiohvrite Mälestusmuuseumi ja teaduskeskuse alge.

Patarei on Eestis ja lähipiirkonnas üks suurimaid terviklikult säilinud klassitsistliku arhitektuuriga hooneansambleid. Kompleks on ehitismälestisena riigi muinsuskaitse all.

Näituse valmimist on juhtinud ja seda haldab Eesti Mälu Instituut. Näituse valmimisse on panustanud Eesti Vabariigi valitsus, Eesti Vabariigi justiitsministeerium, Läti Okupatsioonide muuseum, Leedu Genotsiidiohvrite muuseum, Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei Diktatuuri Uurimise Sihtasutus, Poola Rahvusliku Mälu Instituut,  Riigi Kinnisvara AS, Velvet OÜ, paljud eraannetajad ja toetajad. Täname!

 
Mälestusi Patareist
 
'Kambris olid ainult poliitilised, isamaareeturid ja fašistid, nagu valvurid väljendasid. Oli metsavendi, kaitse- ja isamaaliitlasi, sõjaväelasi, õpetajaid ja advokaate, lihtsalt igalt eluaalalt. Meeleolu oli vaatamata viletsale toidule, eesootavale teadmatusel ja mõnitavale kohtlemisele ikka ootus- ja lootusrikas.' … 'Mina sattusin IV jaoskonna ühte poolkambrisse. Ukse kõrval parask, seinaääred täis istuvaid või lamavaid mehi 50–60 ringis. /…/ Kambri rahvuslik koosseis oli kirju, eestlaste kõrval oli ka lätlasi ja leedukaid, veel poolakaid, sakslasi, rumeenlasi, ukrainlasi, venelasi. Üks mereväeohvitser esitas õhtuti vanu vene romansse, teine deklameeris oskuslikult Puškinit, Nekrassovit – need olid harva nähtud vene inimesed.'
Hans Tammemägi (sünd 1928), Patareis Nõukogude võimu poolt poliitilistel põhjustel vangistatu.

Osta pilet

Asukoht

KORRALDAJA

Eesti Mälu Instituut SA 
Suur-Ameerika 12 Tallinn 10119 Harjumaa 
info@mnemosyne.ee