Juubelikontserdid Tallinnas, Pärnus ja Tartus on kummardus ning tänuavaldus muusikaloojale Vello Toomemetsale, kes on oma loominguga kinkinud meile helisid, mis jäävad meid saatma ikka ja jälle. Neil õhtutel esitavad Vello kirjutatud laule ansamblid FIX, Justament ja Kukerpillid.
Kurbus, rõõm - pillimehe leib,
kes see teab, kuis ta käsi käib…
1954. aasta 1. oktoobril, kui Vello Toomemets sündis, oli rahvusvahelise muusikapäeva algatamiseni jäänud 18 aastat - selleks ajaks oli Vellol Pärnu Laste Muusikakooli viiuli eriala lõpetatud ja noormees oma tee valinud. See oli helide keel, mis hakkas teda huvitama, kui muusikakoolis räägiti nootidest.
Vello Toomemets, kellele on meedia aegade jooksul omistanud palju erinevaid tiitleid – muusik, laulja, rocklaulja, helilooja, näitleja, vabakutseline filosoof, geenius, elav legend –, kostab ostab ise selle nimekirja peale oma tagasihoidlikul moel: ”Rahvajutud.” Vanem põlvkond teab Vello Toomemetsa nime ansamblitest Kuldne Trio, FIX ja Kukerpillid. Vähem on neid, kes teavad, et ansambliga Justament seob teda helilooming, mida on ei rohkem ega vähem kui 19 laulu.
Kellele veel on Vello Toomemets laule kirjutanud? Kindlasti tuleb paljudele üllatuseks, et Anne Veski repertuaaris olev laul ”Sinu juures” on oma noodid saanud just temalt.
Noorem põlvkond viskab sõrmed püsti, kui kuuleb Tsirkuse esimesi helisid: «Karu! Karu! Karu! Lõvi! Lõvi! Lõvi!» Midagi pole öelda, nii loo viisi autor ja solist Vello Toomemets kui sõnade looja Juhan Sütt võivad rahulolevalt pead noogutada – põlvkondadeülene meistriteos elab ja hingab ikka täiel rinnal. On üks Vello laul, millel pole põlvkondade vahet. See on ”Jaanipäev”, mis nooremate jaoks on koguni rahvalaul, sest see laul elab oma elu juba ammu ja on igal jaanipäeval eestlaste südames.
Toimumisajad ja -kohad:
21.11 - Alexela kontserdimaja
27.11 - Pärnu kontserdimaja
28.11 - Vanemuise kontserdimaja
Korraldaja jätab endale õiguse teha kavas muudatusi ja muuta hindu ette teatamata